zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

nasiona chia wartości odżywcze
Zakupy

Nasiona chia wartości odżywcze, właściwości, potrawy. Sprawdź!

Można kupić je w niemalże każdym sklepie ze zdrową żywnością, a także coraz częściej w popularnych marketach i dyskontach – nasiona chia są dziś jednym z hitów. Jakie są ich najważniejsze wartości odżywcze i właściwości? Jak wykorzystać je w kuchni?

Nasiona chia – co to jest?

Nasiona szałwii hiszpańskiej (łac. Salvia hispanica L.) to inaczej nasiona chia. Szałwia hiszpańska jest rośliną wywodzącą się z terenów Meksyku i Gwatemali, gdzie od wielu wieków używana jest w kulinariach.

Pod względem swojego wyglądu nasiona chia są drobne, mają owalny kształt i brązowawy kolor z ciemniejszymi plamkami.

Popularność nasion chia wynika głównie z ich wyjątkowych właściwości, które są efektem ich wartości odżywczych. Dzięki temu są one rekomendowane jako element zdrowej diety.

Wartości odżywcze nasion chia

W przypadku produktu jak nasiona chia wartości odżywcze są naprawdę korzystne, dlatego często określane są one jako superfood, czyli super żywność.

Wartość odżywcza nasion chia (w 100 g):
– 486 kcal – wartość energetyczna
– 42,12 g – węglowodany
– 30,74 g – tłuszcz
– 16,54 g – białko
– 34,4 g – błonnik

Nasiona chia zawierają duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu alfa-linolenowego (ALA), który jest zaliczany do grupy kwasów Omega-3.

W nasionach szałwii hiszpańskiej znajduje się też wiele cennych witamin i minerałów, w tym witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor, wapń.

Nasiona chia – właściwości

Wartościowe składniki obecne w nasionach chia powodują, że są one rekomendowane jako składnik zdrowej diety. Pomagają w poprawie działania całego organizmu, dbając o dobre samopoczucie w każdym wieku.

Główne właściwości nasion chia:
– wspomagają działanie układu trawiennego
– podnoszą poziom odporności organizmu
– pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi
– redukują ryzyko chorób układu krążenia: miażdżyca, zawał, udar
– mają silne działanie antyoksydacyjne – chronią przed wolnymi rodnikami
– zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy
– wspomagają układ kostny i dbają o mocne zęby

Potrawy z nasionami chia

Nasiona chia są najczęściej sprzedawane w postaci nieprzetworzonej. Następnie można wykorzystać je w całości lub zmielić. Stosowane są do przygotowywania koktajli, jako dodatek do musli, owsianek, a także sałatek.

Z namoczonych wcześniej nasion można przyrządzić między innymi wyśmienity pudding. Nadają się także do zagęszczania potraw, na przykład do zup, sosów, gulaszów.

Za 1 kg nasion chia należy zapłacić od około 12 do 18 złotych w zależności od producenta.