zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

dobór fotelika do samochodu
Motoryzacja

Dobór fotelika do samochodu

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, jeśli chodzi o podróżowanie dziecka samochodem. To właśnie bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Każdy człowiek, który widzi, że w aucie jest dziecko, powinien zachować szczególną ostrożność.

Dziecko w foteliku

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy, że dziecko może podróżować w samochodzie w foteliku, specjalnie skonstruowanym, aby w razie wypadku uchronić życie malucha. Kiedyś normalne było to, że dzieci podróżują na tylnym siedzeniu, bez pasów i bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Oczywiście można podać argument, że zdecydowana większość takich maluchów przeżyła wszystkie podróże i dzisiaj mają fantastyczne wspomnienia. Statystyki jednak są bezlitosne. Wiele dzieci straciło życie w wypadkach drogowych. Można by tego uniknąć, gdyby podróżowały w specjalnym foteliku. Na szczęście dzisiaj takie akcesoria są powszechnie dostępne, a ich użytkowanie jest obowiązkowe. A zatem wszyscy rodzice, którzy posiadają samochód, muszą posiadać również fotelik samochodowy dla dziecka. Inaczej nie mogą poruszać się po polskich drogach. Warto więc wziąć sobie do serca rady ekspertów, a także spojrzeć na oficjalne wyniki badań, a przede wszystkim postawić bezpieczeństwo malucha na pierwszym miejscu.

Jak dobrać fotelik?

Dobór fotelika do samochodu stanowi duże wyzwanie. Gdzie klienci mogą znaleźć pomoc w tym zakresie? Każdy samochód jest inny i nie każdy fotelik pasuje do każdego auta. Trzeba zatem dokładnie przeanalizować, jakie modele fotelików mogą być brane pod uwagę do danego samochodu. Jeżeli ktoś wybiera się do sklepu stacjonarnego, to powinien tam otrzymać pomoc profesjonalnie wyszkolonego sprzedawcy. Taka osoba z pewnością zapyta, gdzie użytkowany będzie fotelik samochodowy. W sklepach stacjonarnych ewentualny zwrot jest wyłącznie dobrą wolą sprzedawcy i zależy od polityki sklepu. Zwroty raczej nie są praktykowane, ponieważ w przypadku fotelika bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Nie wiadomo, w jakich warunkach fotelik był przechowywany poza sklepem, a to jest najistotniejsze. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak przekonać rodziców, czyli potencjalnych klientów, do zakupu fotelika ich produkcji. Najbardziej przekonujące powinny być niezależne testy, które jasno pokazują, jak bardzo wzrasta bezpieczeństwo dziecka w czasie wypadku. Dzisiaj nikt nie ma już wątpliwości, że jazda bez żadnych zabezpieczeń na tylnym siedzeniu nie jest właściwą metodą przewożenia dzieci z miejsca na miejsce. Wciąż jednak wielu rodziców, jeśli chodzi o krótkie dystanse, zapomina o foteliku. Tak być absolutnie nie powinno.