zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

jak zarabiać na studiach
Biznes

Jak zarabiać na studiach?

Studenci mają sporo możliwości, aby zarobić swoje pierwsze pieniądze. Nawet jeżeli otrzymują od rodziców odpowiednią kwotę na utrzymanie, to coraz częściej starają się zadbać o swoje doświadczenie zawodowe, pracując w czasie studiów.

Praca na niepełny etat

Studenci zaoczni często pracują na cały etat, od poniedziałku do piątku. Studenci dzienni wybierają raczej nieregularne godziny pracy w ciągu tygodnia albo pracę weekendy. Dzięki temu są w stanie pogodzić studia i pracę. Nie wszyscy studenci lubią swoje miejsce zatrudnienia, niektórzy robią to tylko z konieczności, ponieważ potrzebują zarobić pieniądze na opłacenie kosztów życia. Niestety, czynsz w dużym mieście, opłacenie rachunków, jedzenie, koszty studenckiego życia, to wszystko kosztuje i trudno utrzymać się z niewielkiego kieszonkowego od rodziców.

Praca dla studenta

Jak zarabiać na studiach i gdzie szukać pracy? Jest sporo miejsc, do których student może dostarczyć swoje CV. Gastronomia, hotele, kina, to bardzo popularne miejsca pracy dla studentów. Można ustalić dogodne dla siebie godziny pracy. Zazwyczaj w takich miejscach pracują głównie studenci, więc ustalenie harmonogramu nie stanowi problemu. Studenci mają przecież zajęcia w różnych godzinach. Można zwrócić się z prośbą o pomoc do różnych organizacji studenckich, a także do biura karier na uczelni. Jeżeli komuś nie zależy na pieniądzach, to bardzo dobrym pomysłem jest zrobienie bezpłatnych praktyk. Dzięki temu można zdobyć doświadczenie zawodowe w konkretnym kierunku.

Doświadczenie zawodowe

Studenci w dzisiejszych czasach są bardzo zaradni. Niejeden absolwent wyższej uczelni ma już kilka lat doświadczenia zawodowego. Praca w młodym wieku na pewno jest szkołą życia. Trzeba zatroszczyć się o siebie, podpisać właściwą umowę, postarać się, aby nie zostać oszukanym. Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Ludzie, którzy pracowali w trakcie studiów, uznawani są przez pracodawców za dobrych kandydatów na pracowników. Nie zawsze doświadczenie zawodowe zdobyte w czasie studiów jest potrzebne do pracy zgodnej z ukończonym kierunkiem. Zawsze jednak przydaje się dyscyplina, umiejętność organizacji czasu, umiejętność podporządkowania się szefowi. Ludzie bez doświadczenia zawodowego mają problemy ze znalezieniem pracy. Dlatego też warto postarać się o pierwsze doświadczenia już w czasie studiów. Może być to chociażby wolontariat albo działalność w organizacji studenckiej. Znalezienie pracy dla studenta nie powinno stanowić problemu, trzeba tylko postarać się o estetyczne, dobrze napisane CV.