Sprzedaż używanego samochodu to nie lada wyzwanie dla obu stron. Zazwyczaj bywa bowiem tak, że sprzedający chce go sprzedać za jak najlepszą cenę, a kupujący chce go nabyć za jak najkorzystniejszą kwotę. Jak negocjować cenę samochodu?
Jak przygotować się do negocjacji ceny samochodu?
Przed rozpoczęciem negocjacji warto dowiedzieć się jak najwięcej o modelu, który zamierzamy kupić. W tym celu warto zorientować się, jakie są jego typowe usterki oraz jaki jest koszt ich usunięcia. W ten sposób po badaniu technicznym auta można zasugerować sprzedającemu obniżenie ceny na ewentualne usterki.
Warto też poszukać w internecie konkurencyjnych ofert na podobne samochody. W takiej sytuacji wielu kupujących woli opuścić cenę i zatrzymać klienta, niż pozwolić aby odszedł do konkurencji.
Ważne jest także to, aby zawsze wykonać jazdę próbną oraz dokładnie obejrzeć oferowany samochód. Zawsze można bowiem znaleźć mniej lub bardziej poważną usterkę, która umożliwi kupującemu poproszenie o obniżkę ceny.
Jak prowadzić skutecznie negocjacje podczas kupna samochodu?
W wielu przypadkach zakup samochodu jest inwestycją trudną do realizacji. Mnóstwo osób na zakup wymarzonego samochodu oszczędza kilka lat. Nic zatem dziwnego, że chcą one zakupić jak najlepszy samochód w bardzo korzystnej cenie. Tymczasem negocjacje nie są łatwe, a często wręcz niemożliwe. Jak zatem skutecznie negocjować cenę samochodu?
Do negocjacji trzeba zawsze nastawić się optymistycznie. Warto zawsze postawić się w roli sprzedającego i zastanowić się, jakiemu klientowi poszlibyśmy najchętniej na rękę. Zazwyczaj bywa tak, że na korzystniejsze warunki ma większe szanse osoba miła oraz taka, która spokojnie podchodzi do tematu. Prowadząc negocjacje, warto też prezentować rzeczowe argumenty. Trzeba jasno zakomunikować, że jesteśmy zainteresowani zakupem, ale po uzgodnieniu odpowiedniej ceny. Ważne jest to, aby zaproponować sprzedającemu kwotę niższą, niż maksymalna, którą kupujący jest w stanie zapłacić. Zazwyczaj bywa tak, że każdy szanujący się sprzedawca nie przystanie na propozycję kupującego i chce choćby dla zasady, podnieść proponowaną przez niego cenę.
Warto też mieć zawsze kilka asów w rękawie. Wówczas, gdy sprzedawca będzie negował nasze argumenty, będziemy mogli dokładać nowe. Na zakończenie negocjacji trzeba zawsze ustalić ze sprzedającym taką cenę, która nie wyższa od tej, którą przyjęliśmy za maksymalną. Warto też poprosić sprzedającego o kilka minut do namysłu i przez ten czas dobrze zastanowić się, czy można utargować jeszcze lepszą cenę.