Faktoring to usługa dedykowana przedsiębiorcom, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę należności przez swoich kontrahentów. Na czym polega? Dlaczego jej popularność systematycznie rośnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Faktoring – na czym polega usługa?
Faktoring, a w zasadzie faktoring wierzytelnościowy, ponieważ tak brzmi jego pełna nazwa to usługa polegająca na odsprzedaży wierzytelności wynikających z wystawionych faktur w zamian za gotówkę. W praktyce wygląda to w ten sposób, że przedsiębiorca, czyli faktorant odsprzedaje faktorowi, którym jest firma faktoringowa lub bank swoje faktury. W efekcie uzyskuje wynikającą z nich należność pomniejszoną o prowizję pobraną przez faktora. Dzięki temu nie musi czekać na spłatę należności przez kontrahenta, który po skorzystaniu z faktoringu przelewa ją na konto firmy faktoringowej. Jest to nie tylko korzystne, ale również wygodne, ponieważ obecnie dostępny jest faktoring online, co pozwala załatwić wszystkie formalności przez Internet.
Zalety faktoringu – z czego wynika popularność usługi?
Rosnąca popularność faktoringu wynika przede wszystkim z zalet tej usługi, wśród których należy wymienić m.in.:
- możliwość uzyskania natychmiastowego dostępu do zamrożonych środków;
- poprawę płynności finansowej firmy, co pozwala ustabilizować przychody;
- dostęp do usług administrowania wierzytelnościami;
- brak obciążenia bilansu firmy (w odróżnieniu od kredytowania);
- fakt, iż faktoring nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej;
- brak konieczności zabezpieczania wierzytelności;
- możliwość odliczenia kosztów finansowania od podatku dochodowego i VAT;
- możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, czyli zarówno bieżące wydatki, opłacenie zobowiązań podatkowych, czy wynagrodzenia dla pracowników, jak i inwestycje.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu?
Wzrost popularności faktoringu wynika nie tylko z jego zalet, ale również dostępności, ponieważ z usługi skorzystać może praktycznie każdy przedsiębiorca. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją sytuacje, w których skorzystanie z faktoringu jest szczególnie korzystne dla firmy. W związku z tym faktoring to usługa dedykowana w szczególności przedsiębiorcom, którzy:
- zmagają się z problemami z utrzymaniem płynności finansowej, które są efektem wystawiania faktur z odroczonymi terminami płatności;
- starając się uatrakcyjnić swoją ofertę dzięki oferowaniu kontrahentom dłuższych terminów płatności za faktury;
- poszukują alternatywnych metod finansowania firmy;
- nie mają szans na uzyskanie kredytu bankowego, czego przyczyną może być krótki staż prowadzenia firmy, brak historii kredytowej, czy niskie dochody;
- planują inwestycje w związku z czym szukają sposobu ich finansowania.
Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring to usługa dla przedsiębiorców, którzy potrzebują finansowania ze względu na środki zamrożone w fakturach wystawionych kontrahentom. Co istotne mogą z niej skorzystać nawet młode firmy, a faktoring nie tylko nie wymaga badania zdolności kredytowej, ale również jej nie obciąża.