zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

Faktoring
Biznes

Faktoring – usługa dla firm zyskująca na popularności

Faktoring to usługa dedykowana przedsiębiorcom, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę należności przez swoich kontrahentów. Na czym polega? Dlaczego jej popularność systematycznie rośnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Faktoring – na czym polega usługa?

Faktoring, a w zasadzie faktoring wierzytelnościowy, ponieważ tak brzmi jego pełna nazwa to usługa polegająca na odsprzedaży wierzytelności wynikających z wystawionych faktur w zamian za gotówkę. W praktyce wygląda to w ten sposób, że przedsiębiorca, czyli faktorant odsprzedaje faktorowi, którym jest firma faktoringowa lub bank swoje faktury. W efekcie uzyskuje wynikającą z nich należność pomniejszoną o prowizję pobraną przez faktora. Dzięki temu nie musi czekać na spłatę należności przez kontrahenta, który po skorzystaniu z faktoringu przelewa ją na konto firmy faktoringowej. Jest to nie tylko korzystne, ale również wygodne, ponieważ obecnie dostępny jest faktoring online, co pozwala załatwić wszystkie formalności przez Internet.

Zalety faktoringu – z czego wynika popularność usługi?

Rosnąca popularność faktoringu wynika przede wszystkim z zalet tej usługi, wśród których należy wymienić m.in.:

 • możliwość uzyskania natychmiastowego dostępu do zamrożonych środków;
 • poprawę płynności finansowej firmy, co pozwala ustabilizować przychody;
 • dostęp do usług administrowania wierzytelnościami;
 • brak obciążenia bilansu firmy (w odróżnieniu od kredytowania);
 • fakt, iż faktoring nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej;
 • brak konieczności zabezpieczania wierzytelności;
 • możliwość odliczenia kosztów finansowania od podatku dochodowego i VAT;
 • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, czyli zarówno bieżące wydatki, opłacenie zobowiązań podatkowych, czy wynagrodzenia dla pracowników, jak i inwestycje.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Wzrost popularności faktoringu wynika nie tylko z jego zalet, ale również dostępności, ponieważ z usługi skorzystać może praktycznie każdy przedsiębiorca. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją sytuacje, w których skorzystanie z faktoringu jest szczególnie korzystne dla firmy. W związku z tym faktoring to usługa dedykowana w szczególności przedsiębiorcom, którzy:

 • zmagają się z problemami z utrzymaniem płynności finansowej, które są efektem wystawiania faktur z odroczonymi terminami płatności;
 • starając się uatrakcyjnić swoją ofertę dzięki oferowaniu kontrahentom dłuższych terminów płatności za faktury;
 • poszukują alternatywnych metod finansowania firmy;
 • nie mają szans na uzyskanie kredytu bankowego, czego przyczyną może być krótki staż prowadzenia firmy, brak historii kredytowej, czy niskie dochody;
 • planują inwestycje w związku z czym szukają sposobu ich finansowania.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring to usługa dla przedsiębiorców, którzy potrzebują finansowania ze względu na środki zamrożone w fakturach wystawionych kontrahentom. Co istotne mogą z niej skorzystać nawet młode firmy, a faktoring nie tylko nie wymaga badania zdolności kredytowej, ale również jej nie obciąża.