zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

bezpieczna przeglądarka
Lifestyle

Bezpieczna przeglądarka – czym się charakteryzuje?

Internet jest miejscem pełnym zagrożeń i choć wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, nie każdy wie, jak można bronić się przed śledzeniem, atakami, zbieraniem danych przez rozmaite formy i portale, a także przed złośliwymi skryptami, których sieć jest przecież pełna. W wielu przypadkach kluczowy okaże się wybór rozwiązania, jakim jest bezpieczna przeglądarka internetowa.

Bezpieczeństwo w sieci a wybór przeglądarki

Bezpieczeństwo przeglądarki powinno znajdować się w centrum uwagi każdego internauty, jednak wiele osób różnie definiuje bezpieczeństwo. Dla jednych jest to ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, dla innych głównym jego wyznacznikiem jest częstość aktualizacji, a dla jeszcze innych – zapewnienie maksymalnej prywatności i anonimowości.

Najpopularniejsze przeglądarki bezpieczne na pewno nie są. W dużej mierze bowiem wspierają one liczne strony internetowe i gigantów sieci w monitorowaniu aktywności internautów a do tego nie blokują potencjalnie niebezpiecznych skryptów. Chociaż posiadają one możliwość wzmocnienia bezpieczeństwa dzięki rozszerzeniom, nie każdy ufa przeglądarkom, które z góry są zaprojektowane do tego, by gromadzić dane.

Bezpieczna przeglądarka – z czym się wiąże jej użytkowanie?

Na rynku jednak jest coraz więcej przeglądarek, dla których twórców bezpieczeństwo jest priorytetem. Nie tylko zawierają one liczne mechanizmy zwiększające odporność na ataki i nieumyślną instalację przez użytkowników rozmaitego oprogramowania, ale także informują, jakie niebezpieczne skrypty i inne mechanizmy śledzące obecne są na odwiedzanych stronach, jednocześnie je blokując.

Niejedna bezpieczna przeglądarka posiada też zaawansowany tryb przeglądania prywatnego, podczas którego nie są pozostawiane w programie żadne informacje o historii i nie są przechowywane ciasteczka. Coraz częściej pojawia się też domyślnie w przeglądarkach funkcja prywatnego przeglądania zasobów Internetu za pośrednictwem sieci TOR, która uniemożliwia śledzenie użytkownika, włączając w to nawet adres IP, z jakiego on aktualnie korzysta.

Bezpieczna przeglądarka internetowa powinna zainteresować jednak nie tylko zwykłych użytkowników domowych, ale też i firmy, w których bezpieczeństwo gra przecież rolę kluczową. Warto zainstalować taki program, zwłaszcza że jest on darmowy, zapewniając jednocześnie znacznie wyższy poziom ochrony.

Pamiętać należy też o tym, że nawet najbardziej nowoczesne i wyszukane mechanizmy nie zapewnią pełnego bezpieczeństwa, jeżeli słabym ogniwem okaże się człowiek bezrefleksyjnie korzystający z zasobów sieci.