Badanie widzenia barwnego może być szybkie i przyjemne – wystarczy sięgnąć po tablice Ishihary, które w prosty i zrozumiały dla pacjenta sposób pozwalają ocenić, czy rozróżnia on kolor zielony oraz czerwony. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z tego akcesorium w swoim gabinecie.
Jak wyglądają tablice pseudoizochromatyczne Ishihary?
Tablice Ishihary zostały zaprojektowane przez japońskiego okulistę, który stworzył ten prosty test, aby lekarze mogli szybko określać, czy wojskowi rekruci potrafią prawidłowo rozpoznawać kolory. Każda tablica składa się z koła utworzonego przez okrągłe plamy o innej średnicy. Większość z nich nieznacznie różni się barwami. Obrazki zawierają układy plam przedstawiające cyfry w kolorze odmiennym od tła. Osoba badana powinna odczytać wskazane liczby. Badanie jest wiarygodne i pozwala na diagnozowanie różnych zaburzeń widzenia barw. Pełny test zawiera 38 tablic Ishihary, jednak okuliści podczas badań przesiewowych najczęściej korzystają z wersji liczącej 24 lub 14 elementów, które w zupełności wystarczą, by rozpoznać lub wykluczyć problemy z rozpoznawaniem barw.
Do czego są wykorzystywane tablice Ishihary?
Okulista sprawdza przy pomocy tablic Ishihary, czy pacjent cierpi na tzw. ślepotę barw. Prosty test umożliwia zdiagnozowanie:
-
Pronatopii, polegającej na nierozpoznawaniu koloru czerwonego lub myleniu go z zielonym,
-
Deuteranopii, która oznacza, że osoba badana nie rozpoznaje barwy zielonej albo myli ją z barwą czerwoną.
Test ishihary nie wskaże tritanopii, czyli ślepoty na barwę niebieską, jednak przypadki tego schorzenia zdarzają się bardzo rzadko. Tablice zostały zaprojektowane w taki sposób, by badanie było proste zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Test mogą wykonywać nawet dzieci, które znają cyfry – to w zupełności wystarczy, by opisać, co znajduje się na każdym obrazku.
Dlaczego warto korzystać z tablic Ishihary?
Test Ishihary to ważna część badania okulistycznego. Dzięki niemu specjalista może w szybki i skuteczny sposób ocenić, czy pacjent cierpi na jedno z najczęstszych zaburzeń widzenia barw lub zlecić pogłębioną diagnostykę, gdy wyniki testu okazują się niejednoznaczne lub niepokojące. Z tych prostych tablic korzystają okuliści, optycy, lekarze pierwszego kontaktu i medycyny pracy. Warto dopasować zestaw do oczekiwań oraz umiejętności pacjentów, ponieważ testy dla dzieci i dorosłych nieznacznie się różnią. Tablice Ishihary są dostępne w wielu wersjach oraz ilościach, dzięki czemu specjalista może skompletować wersję, która zoptymalizuje jego pracę.
Materiał zewnętrzny