zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

czekolada a trądzik
Zdrowie

Czekolada a trądzik. Czy rzeczywiście jest niezdrowa dla cery trądzikowej?

Chcesz pozbyć się trądziku? Uciążliwe wypryski dotykają nie tylko nastolatków, ale również narzekają na nie osoby dorosłe. Podczas leczenia skóry trądzikowej często można spotkać się z zaleceniem, by wyeliminować ze swojej diety czekoladę. Czy rzeczywiście to ona odpowiedzialna jest za trądzik?

Przyczyny trądziku – co nasila wypryski?

Trądzik pospolity to choroba dermatologiczna, której przyczyną są zmiany hormonalne prowadzące do nadmiernego wydzielania sebum – łoju, czyli do łojotoku. Objawy trądziku to widoczne na skórze krostki, wypryski, zaskórniki. Gdy dojdzie dodatkowo do zainfekowania tych zmian bakteriami, pojawia się proces zapalny – grudki są zaczerwienione, powiększone, bolesne.

Za główną przyczynę trądziku uznaje się nierównowagę hormonalną, ale wypryski mogą być też efektem oddziaływania innych czynników. Czy zalicza się do nich czekolada?

Czy czekolada wywołuje trądzik?

Często można spotkać się z zaleceniem, aby podczas leczenia trądziku zrezygnować z jedzenia czekolady i innych czekoladowych produktów. Prowadzone na ten temat badania naukowe nie potwierdzają jednak jednoznacznego wpływu czekolady na trądzik.

Badania dotyczące zależności czekolada a trądzik wskazują, że u niektórych osób rzeczywiście zaobserwowano zwiększoną liczbę wyprysków po spożyciu czekolady – gorzkiej i mlecznej. Dotyczy to w szczególności osób ze skłonnością do trądziku, u których dochodziło do nasilenia jego objawów.

Inne prace badawcze wskazują natomiast, że nie jest to kwestia samej czekolady, ale zawartego w niej cukru, który powoduje podwyższenie poziomu glukozy we krwi oraz zwiększone wydzielanie insuliny. Powiązano przez to wyższe ryzyko trądziku u osób z insulinoopornością, która sprzyja też rozwojowi cukrzycy.

Czekoladowy detoks na trądzik – czy warto?

Niektóre osoby zauważają zmianę w wyglądzie swojej cery po odstawieniu słodyczy, w tym czekolady. U innych z kolei zmiany trądzikowe nie są zależne od prowadzonej diety.

Jeżeli dieta włącza słodycze, w takim przypadku najlepiej wypróbować czekoladowy detoks na trądzik. Na okres 1 miesiąca należy całkowicie odstawić produkty czekoladowe lub też wszystkie słodycze, aby sprawdzić, jak zareaguje na to cera. Być może rzeczywiście uda się w ten sposób poprawić jej kondycję.

Zatem zależność czekolada a trądzik nadal nie jest poznana do końca. Najlepiej przekonać się samemu o wpływie słodkości na swój organizm i przejść na miesięczny detoks czekoladowy. Dzięki temu można na własnej skórze zaobserwować zależność pomiędzy słodyczami a występowaniem trądziku i zadbać nie tylko o wygląd, ale też zdrowie całego organizmu.