zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

Import z Chin i sprzedaż w Polsce - poradnik dla początkującego importera
Zakupy

Import z Chin i sprzedaż w Polsce

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że import z Chin i sprzedaż sprowadzonych stamtąd towarów w Polsce jest zdecydowanie trudniejszym procesem niż mogłoby się wydawać. Należy bowiem przypilnować wiele spraw. Czy import z Chin na zlecenie jest dobrą opcją?

Założenie działalności do importu z Chin

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności zarejestrowanie działalności. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z o.o. Początkującym osobom polecamy skorzystanie z fachowego pośrednictwa – polski, bezpośredni importer z Chin, posiadający lata doświadczenia w tym fachu, dopełni wszelkich formalności: uiści opłaty celno-skarbowe i inne obowiązkowe czynności, wynikające ze sprowadzania towarów z Azji do Polski.

Jak znaleźć dostawcę z Chin?

W momencie, gdy zostaną spełnione wymogi formalne, można przejść do wyszukania właściwego kontrahenta z Chin. Oczywiście największy wybór dostawców będzie dostępny na platformach typu B2B. Świetnym rozwiązaniem będzie także uczestniczenie w różnego rodzaju targach handlowych, które są systematycznie organizowane w Chinach. Jak wiadomo relacje zbudowane face-to-face zawsze będą trwalsze i mocniejsze. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba imprez targowych odbywa się online. Oznacza to, że można zdobyć kontakty do bardzo dużej liczby kontrahentów bez konieczności wyjazdu do Chin.

Weryfikacja dostawców z Chin

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że prawdopodobieństwo natknięcia się na oszusta jest znacznie większe niż mogłoby się wydawać. Rekomendowane jest oczywiście weryfikowanie dostawców. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że kontakt z firmą chińską urywa się w momencie opłacenia zamówienia lub wpłacenia zaliczki. Nie można zapomnieć, że na portalach typu B2B znaczna większość przedsiębiorstw to pośrednicy, którzy narzucają swoją prowizję od sprzedaży. Importer powinien dokładnie wiedzieć, od kogo sprowadza towar. Należy mieć świadomość, że zweryfikowanie partnera pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również czas. Ponadto sprawdzenie firmy z Chin potwierdzi autentyczność, wypłacalność i wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego lub dostawcy. Taką usługę realizuje wiele podmiotów, wyspecjalizowanych w imporcie z Chin.

Więcej informacji: https://www.discolm.pl/sprawdzenie-firmy-z-chin/

Zamówienie próbek

Osobom, które podejmą decyzję o rozpoczęciu współpracy z chińskim dostawcą, rekomendowane jest jeszcze przed sprowadzeniem większej ilości towaru zamówienie próbek lub sampli. Dzięki temu możliwe będzie sprawdzenie faktycznej jakości towaru przed złożeniem dużego, hurtowego zamówienia. Oczywiście nie ma konieczności, by wspomniane próbki posiadały certyfikaty. Nie będą one bowiem wprowadzane do obrotu gospodarczego. Ponadto przeważnie próbki są zwalniane zarówno z opłat celnych, jak i podatku VAT.

Transport towarów z Chin

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się transport morski w formie drobnicy. Godny uwagi jest fakt, że czas tranzytu z Chin do Polski wynosi około 30 dni. Jest to obecnie najtańsza forma transportu. Nie wszyscy wiedzą, że wyładunek będzie miał miejsce w porcie Gdańsk lub Gdynia. Świetną opcją będzie także postawienie na transport lotniczy. Cechuje się on bowiem najszybszym możliwym czasem dostawy. Można spodziewać się towarów już w ciągu 7 dni, jednak koniecznie trzeba zaznaczyć, że droga powietrzna jest najdroższą formą transportu. W zdecydowanej większości przypadków samolotem towarowym wysyłane są wartościowe, kruche i szybko psujące się przedmioty. Bardzo duża liczba przedsiębiorców wybiera transport kolejowy. Należy mieć świadomość, że dzięki rozwijającemu się Nowemu Jedwabnemu Szlakowi z roku na rok przybywa linii kolejowych, które prowadzą przez Polskę z Chin. Można importować towary w pełnych kontenerach lub drobnicę.