zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

zdrowy sen
Dom

Jak zadbać o zdrowy sen?

Zdrowy sen wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, lecz również na samopoczucie psychiczne. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby zadbać nie tylko o jego odpowiednią długość, lecz również jakość. Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny i jak sprawić, aby spało nam się lepiej?

Sen dla zdrowia

Dorosły człowiek powinien każdego dnia przesypiać około 8 godzin. Jest to jednak wartość uśredniona, która zależy od wielu czynników. Niektórzy, zwłaszcza osoby prowadzące wymagający, intensywny tryb życia, mogą potrzebować nieco więcej snu. Warto mieć świadomość, że regeneracja nocna wpływa przede wszystkim na nasze zdrowie fizyczne. Dzięki niej układ nerwowy jest w stanie pracować prawidłowo. Wyspani, potrafimy się skoncentrować na obowiązkach, a także odpowiednio reagować na konkretne bodźce. Wysypiając się, dbamy również o odporność oraz samopoczucie psychiczne.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Zdrowy sen zależy w dużej mierze od naszych codziennych przyzwyczajeń. Już na około godzinę przed położeniem się do łóżka należy odstawić wszelkie sprzęty elektroniczne, w tym również telefon komórkowy. Mózg musi mieć bowiem czas, aby odpowiednio się wyciszyć i zregenerować. Przed snem starajmy się nie obciążać go nawet trudniejszą książką, której zrozumienie wymaga wytężonej pracy szarych komórek. Ważne jest właściwe przygotowanie sypialni do spania. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby temperatura powietrza nie przekraczała 20-21 stopni. Każdego wieczoru warto przewietrzyć pokój – jeśli powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone, możemy pomyśleć o zakupie wysokiej jakości oczyszczacza. Pamiętajmy, że zanieczyszczenia powietrza również mają wpływ na nasz sen. 

Od tego też zależy sen!

Chcąc zadbać o zdrowy sen, warto przyjrzeć się naszemu łóżku. Pierwszym krokiem do sukcesu jest dobór odpowiedniego materaca. Powinien być on wyprofilowany tak, aby nasz kręgosłup mógł się wygodnie na nim ułożyć. W doborze właściwego modelu może pomóc doświadczony fizjoterapeuta. Nie zapominajmy także o poduszkach. Doskonałym wyborem będą modele z wypełnieniem z łuski gryki, które można zakupić w sklepie internetowym https://zdrowysen-sklep.pl/pl_PL/. Znajdziemy tam również poduszki z innymi wypełnieniami, które dopasujemy odpowiednio do naszych preferencji oraz potrzeb, czyniąc sen jeszcze przyjemniejszym każdej nocy. Pamiętajmy o regularnym praniu pościeli. Co ciekawe, jeśli miewamy problemy ze snem, nie najlepszym wyborem będzie płukanie ich w aromatyzowanych płynach, których zapach może utrudniać zasypianie.