22 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Anastazy, Wincenty

Zalew Zegrzyński


Jezioro Zegrzyńskie obejmuje 40 kilometrowej długości rozlewisko rzek Narwi Bugu o powierzchni 33 km2. Zbiornik wodny rozciąga się od wysokiej na 24 m zapory i usytuowanej na niej elektrowni wodnej dostarczającej 20 MW energii elektrycznej w miejscowości Dębe, aż po historyczne miasto Pułtusk.


Połączenie z Warszawą zapewnia jezioru malowniczy, 19 kilometrowy Kanał Żerański. Stanowi ono dzięki temu ważny odcinek jednej z głównych arterii wodnych łączących Jeziora Mazurskie oraz dorzecze Narwi i Bugu z rzeką Wisłą. Dobrze rozwinięta sieć dróg dojazdowych wiąże leżące nad nim miejscowości bezpośrednio z Warszawą.


Zalew Zegrzyński to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Sprzyjają temu jego czyste wody. Dzieje się tak dzięki wybudowaniu w ostatnich latach wielu oczyszczalni nad Narwią, Bugiem i ich dopływami. Po powstaniu jeziora, w jego bezpośrednim otoczeniu powstało wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Od wiosny do jesieni, w każdy weekend przyjeżdża tu szukać odpoczynku i ochłody tysiące warszawiaków.


Szacuje się, że każdego lata w przystaniach na brzegach Zalewu swoje miejsce znajduje około 1500 jachtów i żaglówek, bo jest to wspaniałe miejsce do uprawiania żeglarstwa. Szybki dojazd z Warszawy pozwala wielu żeglarzom wykorzystanie każdej wolnej chwili na pływanie. Istniejące już od wielu lat szkółki żeglarskie wyszkoliły kilka pokoleń żeglarzy.Co roku organizowanych jest kilkanaście imprez regatowych, w których uczestniczą najlepsi polscy żeglarze. Zimą, kiedy wody Zalewu zamarzają, żagle pozostają nad jego wodami. Kiedy lód nie pozwala wypłynąć łodzią, pojawiają się bojery.

statek

Czyste wody i niewielka głębokość sprawiają, że Zalew Zegrzyński to raj dla wędkarzy. Można tu łowić leszcze, karpie, płocie, krąpie, sandacze, szczupaki, okonie i sumy. Te ostatnie mają tu dobre warunki wzrostu – wędkarski rekord wynosi 74,5 kilograma. Najlepsze łowiska znajdują się przy ujściach Narwi, Bugu i Rządzy, a także w okolicach mostu w Zegrzu i zapory w Dębem.


Zadowalająco wygląda obecnie sytuacja bazy noclegowej. Budowane przez prywatnych inwestorów ośrodki są nowoczesne, przystosowane do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Niektóre z warszawskich hoteli wyraziły już wolę współpracy z ośrodkami wypoczynkowymi nad Zalewem.Chcą tam w wakacje przyjmować gości z zagranicy na weekendy, kiedy to Warszawa nie stanowi dla nich atrakcji turystycznej.


źródło: powiat-legionowski.plUżyteczne strony o Jeziorze Zegrzyńskim, aktywnych formach wypoczynku nad jego brzegami znajdziesz poniżej:


  1. Jezioro Zegrzyńskie
  2. Przewodnik nad zalewem
  3. Tutaj możesz zacumować – nie tylko o Zalewie Zegrzyńskim
  4. Zalew Zegrzyński