22 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Anastazy, Wincenty

O Naszej miejscowości

 

 

Herb Chotomowa narodził się z okazji 650-lecia naszej miejscowości. Autorem herbu jest Bohdan Wróblewski syn Polikarpa Wróblewskiego, ps. ”Wyrwa”, legendarnego dowódcy obwodu chotomowskiego POW.

 

Herb nawiązuje do gotyku, połowa herbu czerwone tło i orzeł obrazują książęcy styl. Druga połowa write my essay for me symbolizuje sylwetkę odmienionej dzwonnicy, z którą związana jest historia Chotomowa z 1918 roku. Dla podniesienia walorów estetycznych dodano złoty kolor cegieł, zachowany został również rysunek cegieł w dzwonnicy. Niebieskie tło symbolizuje niebo.

 

Stworzony specjalnie na 650-lecie istnienia Chotomowa herb, przedstawiający część historii naszej miejscowości jest chlubą mieszkańców.

 

 

 

 

Chotomów – informacje geograficzno-statystyczne


Województwo

mazowieckie

Powiat

legionowski

Gmina

Jabłonna

Powierzchnia

6,01 km2

Położenie

52° 25′  N;  20° 53′  E

Liczba mieszkańców (na początek 2015r.)

5437

Strefa numeracyjna

0 22

Kod pocztowy

05-123

Tablice rejestracyjne

WL

 

 

 

Chotomów –  to duża podwarszawska miejscowość, jedna z najstarszych na Mazowszu. Położona w Powiecie Legionowskim, w Gminie Jabłonna,  przy linii kolejowej Warszawa – Gdańsk, otoczona  Lasami Chotomowskimi i Legionowskimi.

 

Powierzchnia Chotomowa to ponad 6 km2. Liczba zameldowanych mieszkańców na koniec 2011 roku  wyniosła ponad 5 tys. osób.  Spora część mieszkańców do tej pory jest nadal niezameldowana, dlatego szacuje się, że liczba mieszkających w  Chotomowie  to około 8 tysięcy osób.

 

Duże zainteresowanie Warszawiaków tą miejscowością nastąpiło po roku 1990, natomiast rozwój i wzmożony napływ ludności  po roku 2000.

 

Wówczas na dawnych terenach rolniczych powstawały nowe osiedla domów jednorodzinnych, a liczba mieszkańców zwiększyła się prawie dwukrotnie.

 

Dzisiejszy Chotomów charakteryzuje się dynamicznie rozwijającą się zabudową mieszkaniową, która zwiększyła swój zakres we wszystkich kierunkach, dzięki temu zatarła się granica z sąsiednim pięćdziesięciotysięcznym Legionowem i stolicą gminy – Jabłonną tworząc „Trójmiasto”.

 

Chotomów ze wszystkich stron otoczony jest lasami  z niepowtarzalnymi walorami krajobrazowymi. Lasy Chotomowskie i Legionowskie – płuca Gminy Jabłonna, są wyśmienitym miejscem dla osób poszukujących ciszy i relaksu, a od niedawna ulubionym terenem ogólnopolskich rajdów rowerowych –  MTB Maraton.

 

Płuca Chotomowa ciągną się, aż do Puszczy Kampinoskiej i są obiektem wycieczek grzybiarzy i turystów z Warszawy, spragnionych czystej zieleni i bliskości natury.

 

 

My mamy to na co dzień i z tego jesteśmy dumni.

 

 

Powyższe czynniki sprawiają, że Chotomów uznawany jest jako miejsce, w którym warto zamieszkać.

 

 

Mariusz Grzybek

 

 

 

 

Zabytki Chotomowa:

 


Neogotycki Kościół

 

Neogotycka brama-dzwonnica

 

Pomnik poległych żołnierzy WP i partyzantów

 

Pomnik Orła Białego, poświęcony pomordowanym Harcerzom Szarych Szeregów działających na terenie Chotomwa podczas II Wojny Światowej

 

Parafia Chotomów –  istniała tu już w średniowieczu, gdyż z niej właśnie w 1387 r. wyłączono i erygowano parafię sąsiednią – Wieliszew. Jednak nieznane są obecnie szczegóły genezy parafii „matki”.

 

Najcenniejszym obiektem Chotomowa jest kościół zaprojektowany przez Franciszka Marię Lanciego, postawiony w 1865 r. Kościół ten jest ostatnią pracą budowlaną tego wielkiego architekta, wyróżnia się stylem neogotyckim w angielskim charakterze. Świątynię konsekrowano dopiero blisko 20 lat po śmierci architekta, w 1893 r. i nie omijały jej kataklizmy z wojennymi włącznie. Zatem, co oczywiste, przechodził naprawy i remonty. Obok, nad bramą wejściową dzwonnica. W pobliżu pomnik zwieńczony orłem, poświęcony tragicznym wydarzeniom drugiej wojny światowej. Niedaleko cmentarz parafialny z zabytkowymi nagrobkami.

 

tekst Parafia Chotomów: pochodzi ze strony partnerstwozalewu.org.pl i został opracowany przez p. Jerzego Parzewskiego

 

foto:  (1,2) Jerzy Siedlecki