22 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Anastazy, Wincenty

Warto tu zamieszkać

Chotomów – stwórzmy idealne miejsce do mieszkania i wypoczynku


 

 

 

Chotomów – moja mała ojczyzna

 

Chotomów  to oddalona o kilka kilometrów od Warszawy prawie pięciotysięczna miejscowość w Gminie Jabłonna (Powiat Legionowski), przez którą przebiegają drogi powiatowe (Partyzantów, Kordeckiego, Piusa), łączące nas z sąsiadującymi miejscowościami Jabłonną i Legionowem.

 

Rozwój Chotomowa


 

Dawna wieś – „Chotomowo” zatraciła swój charakter rolniczy i bartniczy, a na dawnych polach powstały nowe osiedla domków jednorodzinnych, które tworzą dziś nowy wizerunek  tej przepięknej miejscowości. Znaczna część mieszkańców pracuje w firmach na terenie Warszawy. Część z nich reprezentuje lokalne podmioty gospodarcze, głównie zajmujące się usługami.

 

Na terenie Chotomowa i sąsiedniej Dąbrowy znajdują się atrakcyjne tereny budowlane i rekreacyjne – działki pod zabudowę jednorodzinną, domki letniskowe oraz działalność gospodarczą. Stopniowo rozbudowywana jest infrastruktura: oświetlenie, gazociąg, telefony, a także sieć dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Będzie budowana sieć kanalizacyjna i wodociągowa, która obecnie czeka na dofinansowanie zewnętrzne.

 

 

Oświata, Kultura i Sport


CEKS_ban

 

Największym wydarzeniem ostatnich lat była budowa nowoczesnego Centrum Edukacyjno-Kultralno-Sportowego w Chotomowie, które powstało w poprzedniej kadencji. Doprowadzono do szkoły wodociąg i kanalizację z Legionowa. W ramach CEKS powstała szkoła podstawowa z salą i boiskami, które oświetlają jupitery w technologii LED. Szkoła jest energooszczędna, zastosowano w niej pompy ciepła, rekuperację, chłodzenie. Szkołę wspomaga panel fotowoltaiczny zamieniający energię słoneczną w elektryczną.  Dzięki zastosowaniu oświetlenia ledowego wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku rachunki są mniejsze. W planach jest dalsza rozbudowa szkoły, hala sportowa, dom kultury, aula wykładowo-widowiskowa, parkingi. To zaplanowaliśmy jeszcze w poprzedniej kadencji.

 

 

Wraz z budową campusa edukacyjno-kulturalno-sportowego, który będzie służył nie tylko dzieciom i młodzieży, ale całej społeczności Chotomowa i okolic, powstanie również ujęcie wody pitnej wraz ze stacją uzdatniania. Sporym problemem Chotomowa jest brak ogólnodostępnych boisk, dlatego dzieci i młodzież dojeżdżają do pobliskiej Jabłonny, gdzie funkcjonują boiska w ramach programu „Orlik” oraz pełnowymiarowe boisko trawiaste.

 

Infrastruktura i edukacja

 

Na terenie Chotomowa zostało utworzone gimnazjum, przedszkole gminne, a od lat funkcjonuje szkoła podstawowa, legitymująca się bardzo dobrymi wynikami z egzaminów kompetencyjnych w skali kraju. Szkoła posiada zaplecze sportowe (halę i od niedawna nowoczesne wielofunkcyjne boisko). Ponadto w Chotomowie znajdują się  zakłady opieki zdrowotnej, prywatne kliniki medyczne i weterynaryjne, poczta, biblioteka, apteki, prywatne sklepy, firmy budowlane, sieć prywatnych autobusów do Warszawy, firmy teleinformatyczne zapewniające dostęp do stacjonarnego i bezprzewodowego Internetu, stacja paliw, pralnia chemiczna, warsztaty i myjnie samochodowe, kawiarnia, salony urody, restauracja, szkoły językowe.

 

Komunikacja

 


 

Nasze położenie w odległości kilku kilometrów od Warszawy, przy ważnych szlakach komunikacyjnych i linii kolejowej Warszawa-Gdańsk oraz w bliskim sąsiedztwie nowego Lotniska Warszawa – Modlin, to naturalne przyczyny dynamicznego rozwoju naszej miejscowości oraz całego regionu.

 

W Chotomowie funkcjonuje kolej podmiejska i regionalna oraz miejski autobus nocny z/do Warszawy oraz dzienna linia autobusowa ZTM, na którą mieszkańcy czekali kilkanaście lat.

 

Linia 741, którą wprowadziliśmy dwie kadencje temu skomunikowała ze stolicą mieszkańców z centrum naszej miejscowości oraz nowych osiedli po obu stronach ulicy Partyzantów i Chotomowskiej.

 

 

 

Nowoczesne, niskopodłogowe, klimatyzowane Elfy połączyły nas szynami z pobliskim Lotniskiem Modlin, a Szybka Kolej Miejska SKM z Legionowa, skomunikowała nas z centrum Warszawy i drugim Lotniskiem Okęcie.

 

Sky is the limit – Wykorzystajmy to ! – Mariusz Grzybek

 

To co do tej pory było niemożliwe teraz dzieje się na naszych oczach.

 

Dojazdy do Warszawy znacznie poprawiły się m.in.  ze względu na wybudowaną obwodnicę Jabłonny oraz zakończoną niedawno budowę Mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Poprawiły się jeszcze bardziej, po przedłużeniu linii tramwajowej z Metra Młociny na sąsiedni Tarchomin.

Sąsiedztwo stolicy naszej gminy – Jabłonny i uroczego Legionowa jest dopełnieniem

do tworzącego się „trójmiasta”.

 

ul-partyzantaw_zm

 

Korzystamy wzajemnie z istniejących obiektów, oświatowych, kulturalnych, sportowych, handlowych i otaczających nas lasów.

 

Nie trzeba wyjeżdżać do Warszawy po zakupy, do banku  i … na basen. W niedalekiej przyszłości powinno powstać w naszym sąsiedztwie również Multikino, park rozrywki wodnej i nowoczesne galerie handlowe.

 

Oddany do użytku kompleks sportowy –  „Arena Legionowo” dla dwóch tysięcy widzów, o standardach umożliwiających prowadzenie rozgrywek międzynarodowych w siatkówkę i koszykówkę, cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców całego regionu.

 

 

 

Idealne miejsce do mieszkania i wypoczynku

 

Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że Chotomów i cała Gmina Jabłonna stały się atrakcyjnym i poszukiwanym miejscem dla mieszkańców Warszawy i innych miast, jako  idealny teren do zamieszkania. Wymarzonym miejscem dla reprezentantów wolnych zawodów: prawników, aktorów, muzyków, dziennikarzy i artystów.

 

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny wzrost liczby mieszkańców Chotomowa i Jabłonny, co jest dowodem ogromnych walorów naszych miejscowości i stwarza perspektywę ich ciągłego rozwoju.

 

 

 

Intensywna zabudowa mieszkaniowa Chotomowa, który jeszcze kilka lat temu był jedynie podwarszawską wsią spowodowała, że staje się on dzielnicą willową – sypialnią dla Warszawy.

 

Obecnie Chotomów to prawie sześciotysięczna miejscowość, o powierzchni 601 ha.  Jego wspaniałe położenie zlokalizowane w centralnej części Mazowsza w obszarze Kotliny Warszawskiej w dolinie Wisły, to wyjątkowy walor.

 

Jesteśmy położeni na terenach, które są uznawane za ekologicznie czyste i posiadające korzystne warunki klimatyczne.

 

 

 

Otaczający Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu, Lasy Chotomowskie, Lasy Legionowskie oraz pomniki i rezerwaty przyrody Jabłonna, Kępy Kazuńskie, Bukowiec Jabłonowski, Ławice Kiełpińskie oraz bliskie sąsiedztwo Zalewu Zegrzyńskiego sprawiają, że Chotomów stał się pożądanym miejscem zarówno dla młodych, dynamicznych, dobrze wykształconych osób oraz tych wszystkich, którzy szukają ciszy, spokoju, wspaniałych lasów – dobrodziejstw naszego najbliższego otoczenia, by aktywnie spędzać czas na spacerach, wycieczkach rowerowych, czy „żaglach”.

 

Naszego bogactwa przyrody zazdroszczą nam inne ekskluzywne podwarszawskie miejscowości. Niedociągnięcia infrastrukturalne z pewnością nadrobimy, potrzebna jest na to jeszcze odrobina  czasu i zaufania.

 

 

Nasi mieszkańcy dobrze zdają sobie sprawę, że uroków i bogactwa natury

nie da się zastąpić niczym.

 

chotomow_szer_zm

 

Przepiękny krajobraz naszej gminy i jej wzajemnie życzliwi mieszkańcy są największym jej atutem, który gwarantuje nam szybki i dynamiczny rozwój oraz komfort mieszkania i obcowania z naturą. Ponadto wypoczynek w przepięknej scenerii lasów, rzek i miejsc historycznych, z dala od warszawskiego zgiełku, zapewnia nam spokój i realne oderwanie się od naszych codziennych miejsc pracy.

 

Dlatego promujemy nasz Chotomów i okolicę
jako idealne miejsce do mieszkania i wypoczynku.


Pozdrawiamy i zapraszamy wszystkich do odwiedzenia nas i „zapuszczenia swoich korzeni” właśnie tutaj, w tej przepięknej podwarszawskiej miejscowości.

 

My również doceniliśmy wspaniałe walory Chotomowa, a ponadto mamy już swój wkład  w jego rozwój.

 

Sukcesywnie staramy się urzeczywistniać nasze i jego mieszkańców marzenia – parafrazowane niegdyś jako „sen o podwarszawskim Beverly Hills”.

 

Od kilku lat jesteśmy jego nowymi, pełnoprawnymi mieszkańcami.

 

 

 

grzybek_m

 

Polecam Chotomów i Gminę Jabłonna wszystkim Państwu.

 

 

Mariusz Grzybek

 

 

 

Od niedawna „otworzyliśmy się na Unię”, świadczą o tym nie tylko flagi przed Urzędem Gminy, ale pozyskiwane fundusze zewnętrzne nie notowane dotąd, na infrastrukturę, rewitalizację, remonty szkół, wsparcie lokalnej edukacji. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wzdłuż głównej drogi wylotowej Partyzantów-Chotomowska, powstał ciąg pieszo-rowerowy wraz nowym oświetleniem. Budowane są również ciągi drogowe, które zabezpieczą dojazd dla jak największych obszarów naszej miejscowości.