26 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Tymoteusz, Michal
Kategoria: Artykuł główny, Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, W naszym sąsiedztwie

Z Chotomowa światełko do nieba dla Grzegorza Ciechowskiego

21 grudnia 2020 | Autor

 

 

 

22. grudnia mija 19 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego, legendarnego wokalisty grupy „Republika”.

 

Przez krótki okres czasu Grzegorz Ciechowski mieszkał w Chotomowie, w którym kupił działkę i chciał związać się z nim na lata. Na Osiedlu Ekologicznym wynajmował duży dom, w którym miały być przeprowadzane próby zespołu.

 

Jak Ciechowski trafił do Chotomowa?

 

Przyjechał tu razem ze swoim kolegą Leszkiem Kamińskim, realizatorem dźwięku i producentem muzycznym. Tutaj obydwaj kupili sąsiadujące ze sobą działki na Osiedlu Ekologicznym.

 

– Tak rozmowę telefoniczną podczas wizyty Grzegorza Ciechowskiego w Chotomowie, w połowie grudnia 2001 roku, wspomina gitarzysta zespołu Republika:

 

„Słuchaj, super jest. Ja i Kamiński poszliśmy zobaczyć swoje działki, zaznaczyliśmy jak psy, że to nasza ziemia. Śnieg napadał, jest pięknie. Zaczynam nowe życie.

Na tym samym osiedlu w Chotomowie, Ciechowscy wynajęli dom, gdzie nieopodal (jedną ulicę dalej) na zakupionej parceli wkrótce zamierzali rozpocząć budowę, chcieli być blisko niej i swojej działki.

 

To tutaj Grzegorz źle się poczuł i trafił szpitala wojskowego przy Szaserów, gdzie po przeprowadzonej operacji zmarł 22 grudnia 2001 roku w wieku 44 lat. Dziś miałby 63 lata.

 

Przedwczesna śmierć pokrzyżowała jego plany związane z dalszą twórczością i swoim nowym miejscem na ziemi. Pozostały za to jego piosenki i kompozycje muzyczne, które przetrwają pokolenia i będą łączyły mieszkańców z całej Polski. Pozostała też działka, i miejscowość, z którą chciał związać się Grzegorz Ciechowski i „zacząć nowe życie„. Nie zmieniła się tylko droga dojazdowa (końcowa część ulicy Księżycowej), która wygląda tak samo, jak wszystkie drogi na Osiedlu Ekologicznym 19 lat temu.

 

Grzegorz Ciechowski

 

Twórczość Grzegorza Ciechowskiego

 

 

Grzegorz Ciechowski przeszedł do legendy polskiej muzyki jako genialny kompozytor, muzyk, autor tekstów i wokalista.

 

Największą sławę zdobył jako lider i twórca większości repertuaru zespołu „Republika”. Jako solista występował pod pseudonimem Obywatel G.C. oraz Grzegorz z Ciechowa.

 

Tworzył także muzykę filmową, m.in. do filmu „Wiedźmin”. Był również producentem muzycznym.

 

To on wylansował takie hity, jak choćby „Nie pytaj o Polskę”, „Mamona”, ”Biała flaga” i „Raz na milion”. Wśród niezapomnianych piosenek Grzegorza znajduje się także jego ostatnia: „Śmierć na pięć”.

– Kilka lat temu jedną z moich propozycji było nadanie nazwy rondu przy nowej szkole, o które się starałem – Rondem Grzegorza Ciechowskiego (TUTAJ – Nasze rondo ma nazwę)

 

22. grudnia wspominamy Grzegorza w całej Polsce i „wysyłamy światełko do nieba”, słuchając muzyki niezapomnianego lidera zespołu Republika.

 

 

Mariusz Grzybek