22 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Anastazy, Wincenty
Kategoria: Bezpieczeństwo, Chotomów, Gmina Jabłonna, Infrastruktura, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

5G trzech operatorów w Jabłonnie i Chotomowie!

2 lipca 2020 | Autor

 

Są decyzje UKE na 5G w Chotomowie i Jabłonnie

 

Dla części mieszkańców będzie to zła informacja, a dla innych dobra. W każdym razie będzie to przekaz, który wiąże się z wydanymi już decyzjami UKE dla standardu sieci komórkowej piątej generacji (5G), która również dociera do nas!

 

Obecnie na terenie naszej gminy funkcjonuje 15 masztów telekomunikacyjnych, na których znajduje się 30 nadajników 4G wszystkich telekomów.

 

Jeśli chodzi o 5G, to obecnie na naszym terenie wydano 8 pozwoleń, ale jak na razie dla dwóch miejscowości – Chotomowa i Jabłonny.

 

8 stacji bazowych 5G w Jabłonnie i Chotomowie !

 

W Jabłonnie będą znajdowały się stacje dwóch operatorów (Orange i T-Mobile), z kolei w Chotomowie trzech operatorów (Orange, T-Mobile i Play).

 

Razem ww. operatorzy otrzymali 8 pozwoleń dla nowego standardu sieci komórkowej 5G:  1- Play, 4 – T-Mobile, 3 – Orange.  Plus nie wystąpił o 5G na naszym terenie.

 

Warto też pamiętać, że wydanie ośmiu decyzji na pozwolenia radiowe 5G dla Jabłonny i Chotomowa, nie jest równoznaczne z uruchomieniem konkretnej stacji bazowej. Decyzje 5G, wydawane są w zależności od operatora, maksymalnie na 10 lat tj. do ok. 2030 roku.

 

Lokalizacje 5G w Chotomowie i Jabłonnie

 

Orange będzie uruchamiał sieć 5G na trzech nadajnikach w paśmie 2100 MHz: dwa w Jabłonnie (Przylesie 3, druga lokalizacja nie jest znana) i jeden na maszcie OSP Chotomów (Partyzantów 27).

 

T-Mobile uruchomi cztery nadajniki 5G 2100 MHz: jeden w Chotomowie (ul. Partyzantów 2) i trzy w Jabłonnie (Chotomowska Huzar, Zegrzyńska 7, adres trzeciej stacji nie jest podany).  T-Mobile jak i Orange na terenie naszej gminy współdzielą swoje stacje bazowe, w kilku przypadkach dołączył do nich Play.

 

Z kolei Play będzie miał tylko jeden nadajnik 5G, (pozwolenie nr MNET/4/8150/2/20) dla stacji BTS w południowej części Chotomowa przy PKP (ul. Partyzantów 33).

 

Dla zainteresowanych, warto śledzić wydawane decyzje 5G na nowe lokalizacje, które pojawiają się co miesiąc – TUTAJ.

 

Warto pamiętać, że nadajniki 5 G będą głównie powstawały na istniejących już masztach telekomunikacyjnych, wiec nie będzie nowych wież, które dodatkowo zeszpecałyby nasz krajobraz.

 

Mariusz Grzybek

mieszkaniec Chotomowa