22 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Anastazy, Wincenty
Kategoria: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Ekologia i ochrona środowiska, Gmina Jabłonna, Pierwsza strona

Podwyżki za śmieci o 50% w górę

23 maja 2020 | Autor

 

Podwyżki za śmieci o 50% w górę

 

Gmina Jabłonna po raz kolejny mocno sięga do naszych kieszeni.

 

Wójt Gminy Jabłonna zaproponował radzie, kolejny wzrost „podatku śmieciowego”, tym razem o 50% w górę.

 

W poniedziałek już od decyzji radnych będzie zależała opłata za odpady komunalne. W myśl przygotowanej uchwały, od 1. lipca zapłacimy po 30 zł od osoby za odpady segregowane (dotychczas 20 zł) i 60 zł. za niesegregowane.

 

Czteroosobowa rodzinna przeleje gminie 120 zł, dotychczas 80 zł.

 

Warto przypomnieć, że będzie to już 3 podwyżka od 2019 roku. Rok temu zwiększono nam opłatę za śmieci, aż o 100%, kiedy podczas kampanii wyborczej, gmina informowała, że podwyżek nie będzie!

 

1 stycznia br. przeniesiono również na mieszkańca zakup pojemnika na śmieci, wcześniej było to zobowiązanie wykonawcy wobec gminy, tak więc to druga podwyżka. Teraz będzie trzecia i to znacząca bo o 50%.

 

Razem od ubiegłego roku, zapłacimy ponad 150% więcej!

 

Trzy wzrosty cen za śmieci od ubiegłego roku

 

W projekcie uchwały przewidziano niższą opłatę o 2 zł. dla mieszkańców, którzy kompostują bioodpady, ale wówczas nie będą od nich już odbierane.

 

Pamiętajmy, że to nie koniec podwyżek, które zafundowała nam władza lokalna od ubiegłego roku, dwukrotnie podnoszony był podatek od nieruchomości i teraz płacimy więcej o ok. 20%.

 

Przy okazji, od ubiegłego roku zwiększono również wynagrodzenie wójtowi o 82%.

 

Mieszkańcy apelują do wójta i swoich radnych, aby zatrzymać to szaleństwo podwyżek. Wielu z nich  straciło pracę, zmniejszane są uposażenia, a gmina znów sięga do portfeli mieszkańców i to w sposób drastyczny.  Zamiast tworzyć tarczę ochronną dla mieszkańców, podnosi się im wciąż podatki i sięga do ich portfeli.

 

Jak informował ostatnio wójt, zwolniono z podatków od budynków, przedsiębiorców, w tym wielkopowierzchniowe markety z terenu gminy na 9 miesięcy, które wg mieszkańców dość dobrze radziły i radzą sobie w kryzysie, a mieszkańcom ciągle zwiększa podatki, kiedy ceny żywności ciągle rosną.

Dla mieszkańców niezrozumiała jest obecna podwyżka za śmieci, gdyż w 2019 roku gmina miesięcznie płaciła staremu wykonawcy 567 tys. zł., a po przetargu nowemu od 2020r. płaci 575 tys. zł, tak więc zobowiązania gminy wobec wykonawcy wzrosły o 1,5%, a mieszkańcowi proponuje się opłatę o 50% większą?

Dlaczego ponad pół roku od przetargu dowiadujemy się o podwyżce? Miejmy nadzieję, że dowiemy się z relacji z sesji, bo przygotowana przez urząd uchwała, nie przedstawia żadnych wyliczeń.

 

Mariusz Grzybek