22 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Anastazy, Wincenty
Kategoria: Bezpieczeństwo, Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

Najlepsze życzenia dla strażaków z Jabłonny i Chotomowa

4 maja 2020 | Autor

 

Dziś dzień Strażaka!

 

OSP_Chotomow1

 

 

Szanowni Strażacy, członkowie i działacze OSP Chotomów oraz OSP Jabłonna, dziś Wasze Święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka.

 

Chcielibyśmy podziękować Wam za zaangażowanie w codzienną pracę, trud, odwagę i poświęcenie.

 

Chcielibyśmy życzyć Wam samych sukcesów w pracy, zarówno zawodowej jak i tej ochotniczej oraz szczęśliwych powrotów każdego dnia z akcji ratującej życie.

 

Składamy również wyrazy szacunku za odpowiedzialność i oddanie, jakie wkładacie w wykonywanie swoich obowiązków.

 

Dzięki Waszej pasji i poświęceniu mieszkańcy Chotomowa i sąsiednich miejscowości Gminy Jabłonna i Powiatu Legionowskiego mogą czuć się bezpieczni.

 

Swoim zaangażowaniem w akacjach ratujących życie oraz nasz dobytek, każdego dnia zdobywacie szacunek i uznanie wśród społeczności lokalnej.

 

grzybek_m
Wszystkim strażakom  i ich rodzinom w dzień ich święta – w Dzień Świętego Floriana, życzymy wszystkiego najlepszego. Dalszej wytrwałej pracy zarówno zawodowej jak i na rzecz jednostek ochotniczych oraz satysfakcji z pracy na rzecz bezpieczeństwa naszej okolicy.

 

Życzymy tyle samo powrotów co wyjazdów.

Mariusz Grzybek z Zespołem Życie Chotomowa

 

 

Dzisiaj dzień Strażaka!

Krótka historia OSP Chotomów:

 

woz_osp

 

Jednostka OSP Chotomów została założona w 1917 roku przez Polikarpa Wróblewskiego ps. Wyrwa – dowódcę obwodu chotomowskiego POW. W ramach Polskiej Organizacji Wojskowej  powstała sekcja bojowa oraz kulturalno – oświatowa.

 

Pierwsze lata działalności jednostki były trudne, zwłaszcza pod względem finansowym. Znaczną część kosztów na zakup sprzętu pokryli sami strażacy. Członkowie OSP brali również udział w działaniach wojennych o niepodległość Polski w latach 1918-1920.

 

W roku 2003, po 17 latach, reaktywowano strażacką orkiestrę dętą, która uświetnia wiele gminnych imprez i uroczystości.

 

Obecnie OSP Chotomów liczy ponad 60 członków. Strażacy skutecznie uczestniczą w akcjach gaśniczych, udzielają pomocy przed medycznej, prowadzą działania z zakresu ratownictwa technicznego, chemicznego, wysokościowego i wodnego. 2. czerwca br. OSP Chotomów będzie obchodziła 100 rocznicę powstania.

 

Krótka historia OSP Jabłonna:

 

 

OSP w Jabłonnie powstała w kwietniu 1912 roku. Pierwszą jednostkę straży pożarnej wyposażono w ręczną pompę strażacką, węże, drabiny, bosaki, wiadra, siekiery i topory. Sprzęt składowano w drewnianej szopie przy budynku, obecnie Urzędu Gminy.

 

Pierwszy wóz strażacki to był Opel Blitz. OSP Jabłonna w 1995 roku została włączona do struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

 

W 2012 roku OSP Jabłonna obchodziła 100 rocznicę powstania. Obecnie OSP Jabłonna, jak i OSP Chotomów to jedne z najnowocześniejszych jednostek na Mazowszu.