22 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Anastazy, Wincenty
Kategoria: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Gmina Jabłonna, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

Konstytucja 3 maja z epizodem chotomowskim

3 maja 2020 | Autor

 

Matejko_konstytucja

To wielkie dzieło sztuki Jana Matejki, upamiętniające bardzo ważny okres w naszej historii, przetrwało do dziś dzięki mieszkańcom Chotomowa.

 

Dziś przypada 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, która regulowała ustrój prawny. Wcześniej podobny dokument podpisały tylko Stany Zjednoczone.

 

Nad ustawą pracowali król Stanisław August Poniatowski, Aleksander Linowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Staszic, Cipione Piattoli oraz Stanisław Małachowski.

 

Konstytucja została przyjęta z wielkim entuzjazmem przez cały naród. Była formą „Ustawy Rządowej”, którą przeniknął duch szlachetności i sprawiedliwości, nadawała ona Polsce najlepszą formę rządu, o jakiej ówcześnie można było myśleć. Rządy europejskie wyrażały wielkie zadowolenie z powodu dokonanego w Polsce dzieła, tylko Rosja ignorowała konstytucję.

 

Konstytucja obowiązywała przez zaledwie 14 miesięcy. Została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederację targowicką po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej.

 

Wątki z naszej historii

 

Czy wiecie, że wielkie dzieło Jana Matejki – Konstytucja 3 maja, znajdujące się obecnie w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie, przez długi okres czasu „gościło” w Chotomowie?

 

To był okres okupacji, w czasie którego przechowywany był w naszej miejscowości – obraz mistrza Jana Matejki – Konstytucja 3 maja.

 

Wielkich rozmiarów dzieło sztuki – malarza dziejów narodu polskiego, nie dostało się w ręce okupanta i ocalało właśnie dzięki mieszkańcom Chotomowa. Jak mówi Pola Cudna – Kowalska z AK – płótno mistrza było przenoszone (wśród wtajemniczonych) pod osłoną nocy do różnych domostw tak, aby było bezpieczne i przetrwało dla następnych pokoleń.

 

Przez to, teraz możemy podziwiać je w Zamku Królewskim w Warszawie. Obraz ten robi piorunujące wrażenie, poprzez kunszt malarski oraz duch wielkich wydarzeń Rzeczpospolitej.

 

To wielkie dzieło sztuki, upamiętniające bardzo ważny okres w naszej historii, przetrwało do dziś, a nasi mieszkańcy mieli w tym swój udział. Dziękujemy.

grzybek_m

Więcej o historii Chotomowa i naszej gminy, będę pisał m.in. na portalu www.zycie-chotomowa.pl. Będę przypominał Państwu naszą historię i ciekawe jej wątki.

 

Pozdrawiam

 

Mariusz Grzybek

pamiętajmy o swojej historii

 

Zobacz także:

 

– Jabłonna winem płynąca – wątki z historii – TUTAJ