22 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Anastazy, Wincenty
Kategoria: Chotomów, Oświata, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

Przedszkole z przeszkodami, ale będzie!

29 marca 2020 | Autor

Koncepcja 2018   –    Inwestycja w takim kształcie nie dojdzie do skutku

 

Koncepcja nowego przedszkola w Chotomowie, która została wykonana tuż przed wyborami w lipcu 2018 roku, nie będzie realizowana. W bieżącym roku został wykonany projekt przedszkola, który architektonicznie odbiega od okolicznych zabudowań oraz specjalnie stworzonej do tego celu koncepcji architektonicznej, której poświecono włącznie z przygotowaniem wymagań funkcjonalnych rok czasu. Szkoda pracy i zaangażowania wszystkich osób, które partycypowały w przygotowaniu koncepcji, a która została uznana za najlepszą przez 100 % składu komisji konkursowej.  Szkoda również straconego czasu i wydatkowanych pieniędzy na koncepcję przedszkola, którego w takim kształcie nie będzie.

 

Po wyborach zmieniło się

 

Obecny projekt przedszkola, nie doczekał się już oprawy promocyjnej jaką miała ww. koncepcja, której poświecono rok czasu, a która nie będzie już realizowana.

 

 

Jest też dobra wiadomość, tydzień temu tj. 18. marca, zostało wydane pozwolenie na budowę przedszkola gminnego w Chotomowie. Obecnie przy ul. Żeligowskiego, realizowana jest rozbiórka budynków i przygotowywanie placu do budowy.

 

Najważniejsze, że jest już pozwolenie na budowę, dzięki któremu wreszcie można prowadzić inwestycję nowego przedszkola.

 

Wnioskowany przez komisję oświaty poprzedniej kadencji, zakup sąsiedniej działki  przy przedszkolu (krytykowany przez część społeczności), doczekał się realizacji, dzięki czemu teren przedszkola zyska nowe możliwości i funkcjonalności, a tym samym mieszkańcy będą mieli więcej miejsca na place zabaw, parkingi, tereny zielone, zagospodarowanie terenu.

 

Dlatego warto wybiegać w przyszłość i patrzeć perspektywicznie na realizowane inwestycje.

 

Na takim terenie powstanie nowe przedszkole

 

Czego należy dopilnować?

 

Jak na razie nie ma informacji, o budowie łącznika pomiędzy ul. Podleśną i Żeligowskiego, tuż przy poszerzonym terenie przedszkola, o który również starała się komisja oświaty poprzedniej kadencji.

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu, przedszkole byłoby dostępne praktycznie z każdej strony oraz byłby zapewniony przejazd pomiędzy ul. Żeligowskiego i osiedlami za ul. Podleśną. Możliwość realizacji takiego rozwiązania zapewnili już w 2007r. radni, w akcie prawa miejscowego,  następnie zaproponowali wykonie łącznika organowi wykonawczemu w 2017 roku.

 

Dlatego czekamy na realizację tego połączenia drogowego wraz inwestycją nowego przedszkola.

 

 

Liczymy również, że na czas nastąpi wykonane przeniesienia ewentualnych przeszkód tj. linii średniego napięcia zgłaszanej od września 2017 roku, która znajduje się na pograniczu działki przedszkola i zaplanowanej drogi.

 

Nie chcielibyśmy, aby wykonanie łącznika drogowego było blokowane przez słupy energetyczne, czy stację trafo. Tak jak to miało miejsce ze skrzyżowaniem Bagienna – Partyzantów, gdzie nie zadbano na czas o przeniesienie słupa energetycznego, który do dziś blokuję realizację lewoskrętu.

 

W wyniku tego „niedopatrzenia” inwestycja niestety nie jest skończona, a została realizowana tuż przed wyborami.

 

 

 

Teraz należy trzymać kciuki, żeby przedszkole zostało oddane zgodnie z planem w wakacje przyszłego roku wraz z łącznikiem bardzo potrzebnym dla nowego przedszkola.

 

Mariusz Grzybek

 

Zobacz także:

 

– Jest koncepcja nowego przedszkola! – info Tutaj