27 maja 2020

Imieniny obchodzą dzisiaj
Augustyn, Julian
Kategoria: Artykuł główny, Bezpieczeństwo, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie, Zdrowie

Wybory prezydenckie, czy mają teraz sens …?  

15 marca 2020 | Autor

Czy teraz wybieramy Prezydenta?

 

 

Za niecałe dwa miesiące wybory prezydenckie w Polsce.  Obecnie króluje i niepodzielnie rządzi coronavirus, który zdominował środki masowego przekazu.  Nadszedł wiec czas, żeby głośno powiedzieć, że w takich warunkach przeprowadzenie wyborów prezydenckich, nie ma sensu, bo kampania po prostu wygasła, z przyczyn niezależnych od kandydatów.

 

W czasie tak poważnej epidemii, zagrażającej naszemu życiu,  powinniśmy się wszyscy skupić na przeprowadzeniu Polski i jej obywateli przez ten bardzo trudny i nieznany okres, który wymaga od nas wszystkich jedności. Nie ma więc żadnego sensu „kampania”, w której COVID_19 i SARS-CoV-2 są na ustach całej społeczności Rzeczpospolitej.

 

Przesunięcie terminu wyborów jest konstytucyjnie możliwe, poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego (Art. 228 Ust. 1 Konstytucji RP), ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, wówczas wybory mogłyby zostać odroczone.

 

Warto też dodać, że trzy kraje Grupy Wyszehradzkiej, którą tak często przywołujemy: Słowacja, Czechy i Węgry ogłosiły już stan wyjątkowy ze względu na epidemię, za wyjątkiem Polski. Na co więc czekamy…?

 

Epidemia, wyklucza kampanię, bo cel jest obecnie zupełnie inny – bezpieczeństwo obywateli.

 

Dlatego wybory prezydenckie powinny być przesunięte:

raz, żeby nie narażać obywateli w czasach rozprzestrzeniającego się wirusa SARS-CoV-2,

dwa, aby kampania wyborcza mogła znów zaistnieć i była prowadzona, w celu wyboru Prezydenta RP.

 

Mariusz Grzybek

 

Wybory Prezydenckie 2020.