9 lipca 2020

Imieniny obchodzą dzisiaj
Lukrecja, Weronika
Kategoria: Chotomów, Pierwsza strona, Powiat Legionowski, W naszym sąsiedztwie

5G w Legionowie i małych obszarach Chotomowa i Jabłonny?

2 marca 2020 | Autor

  

Operator telefonii komórkowej i Internetu mobilnego P4 (Play) poinformował, że wdrożył technologię 5G na swoich nadajnikach w Legionowie. Firma nie posiada jeszcze pozwolenia na komercyjne wykorzystanie częstotliwości 5G, które  przyznawane będą przez UKE najprawdopodobniej w połowie roku, jeśli procedura nie opóźni się.

 

 

5G wkroczyło do Legionowa

 

 

Legionowskie nadajniki P4 5G, znajdujące się na ul. Mazowieckiej 52A i Siwińskiego 2, pozwolą aby część mieszkańców okolicznych terenów wschodniego Chotomowa – Piusa, Żwirki i Wigury, okolic Łąkowej oraz mieszkańcy zachodniej Jabłonny okolice Listopadowej i Zacisze mogli się znaleźć w zasięgu stacji bazowych BTS sieci nowej generacji.

 

Jak informuje P4, ma to być oferta „komercyjna”, z wykorzystaniem technologii ESS – Ericsson Spectrum Sharing. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie będziemy mieć smartfonów dla tej technologii, których w Polsce jest jak na lekarstwo,  sieć nie będzie osiągalna.

 

5G jest nowym standardem telekomunikacyjnym, który umożliwi kilkudziesięciokrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G LTE. Ze względu na minimalny czas opóźnień technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój Internetu rzeczy, usług telemetrycznych, autonomicznych pojazdów, czy inteligentnych miast i wsi.

 

Naszym zdaniem bez przydziału częstotliwości trudno mówić o finalnym wdrożeniu 5G.

 

Mariusz Grzybek

 

Jeszcze niedawno zastanawiałem się, kiedy nastąpią pierwsze wdrożenia w powiecie legionowskim.

 

𝟝𝔾 – 𝕣𝕠𝕫𝕡𝕠𝕔𝕫𝕪𝕟𝕒 𝕤𝕚ę 𝕣𝕠𝕫𝕨ó𝕛 …❓Bieżący rok będzie przełomem. Nastąpią zmiany w transmisji danych operatorów…

Opublikowany przez Mariusza Grzybka Środa, 8 stycznia 2020