6 kwietnia 2020

Imieniny obchodzą dzisiaj
Izolda, Ireneusz
Kategoria: Artykuł główny, Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Gmina Jabłonna, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

Chotomów – uwaga kradną samochody!

16 stycznia 2020 | Autor

 

 

Osiedle Pogodne (środkowa część) lata 2005 – 2007

 

 

Mieszkańcy Osiedla Pogodne, przez ostatnie kilkanaście dni poddawani są próbom złodziei samochodów. Odbyły się już dwie w ciągu 14 dni, z czego pierwsza próba kradzieży okazała się skuteczna.

 

Na osiedlu, jak i na terenie całej gminy nie ma centralnego monitoringu ulic, wiec możliwości odnalezienia sprawców są bardzo utrudnione. Ostatnia większa kradzież na tym osiedlu była kilka lat temu, kiedy w nocy z garażu „wyprowadzono” dwa samochody. Od tego czasu minęło jednak trochę czasu, więc czujność mieszkańców została z pewnością uśpiona.

 

Metoda „na śpiocha”

 

Według statystyk, złodzieje często kradną samochody metodą na śpiocha. Czyli około 3:00 w nocy, gdy właściciele pojazdów śpią.

 

Pierwszą kradzież odnotowano 2 tygodnie temu, między godziną 2.00, a 4.00.

 

Natomiast kilka dni temu, w innym miejscu osiedla odnotowano kolejną próbę kradzieży w podobnych godzinach, jednak tym razem złodzieje zostali spłoszeni i kradzież została udaremniona.

 

Pod osłoną nocy, kiedy mocno śpimy jest łatwiej, zjawiają się wówczas „specjaliści”, również od elektryki, otwierają bramę sterowaną automatem, neutralizują (jeśli potrzeba) systemy alarmowe, kamery na zewnątrz, odblokowują samochód z zabezpieczeń,  i odjeżdżają. Samochody wyposażone w zbliżeniowe, “bezkluczykowe otwieranie drzwi” (PKE) – nie stanowią dla nich żadnych ograniczeń, zostają zhakowane w kilka sekund.

 

Tak wygląda przeważnie scenariusz w skrócie. Jednak proceder ten poprzedzony jest przygotowaniami, które są najważniejszą częścią operacji.

 

Jak informują mieszkańcy osiedla, dwóch mężczyzn kręciło się wcześniej po ulicach, nie skojarzyli jednak tego z próbą oględzin przed kradzieżą, ale bardziej ze względu na pogodę połączyli to z „wiosennym” rozglądaniem się za wolnymi działkami.

 

Zwykle scenariusz przygotowań kradzieży wygląda podobnie:

Rekonesans na osiedlowych ulicach (kilka osób) i wybór celu – samochodu.

 

Rozpoznanie, zabezpieczeń na posesji, rodzaju zastosowanych alarmów, czujek zewnętrznych, kamer oraz sterowania automatyką, rodzaju bram, siłowników, oświetlenia, itp.., a wszystko w celu dezaktywacji ww. urządzeń.

 

Sprawdzenie jakie są możliwości dostrzeżenia przez sąsiadów i sprawdzenie monitoringu, i oświetlenia ulicznego, monitoringu u sąsiadów itp.

 

Wybranie scenariuszy ucieczki zarówno tej zwieńczonej „sukcesem” jak i nie (w tym wybór najlepszej drogi wyjazdowej).

 

Bądźcie czujni

 

 

Apel mieszkańców do policji

 

Mieszkańcy apelują do policji i firm ochroniarskich, które ich zabezpieczają o zwiększenie częstotliwości patrolowania osiedla przez radiowozy, nie tylko w przypadku wywołania alarmu i kradzieży. Taki apel przydałby się również ze strony lokalnych władz do policji, ale władze nie odpowiadają nawet na pisma Rady Osiedla sprzed 4 miesięcy.

 

Mieszkańcy osiedla zostali już powiadomieni o procederze i będą zwracali szczególną uwagę, na kręcące się osoby. Wielu z nich przygotowuje się do modernizacji alarmów na posesjach, instalacji kamer i innych systemów. Jednak trzeba pamiętać, że złodzieje idą z duchem czasu, i znają wszystkie nowe systemy monitoringu domowego, czy odstraszania.  Dlatego ważny jest udział samych mieszkańców. Podobne próby mogą za chwilę pojawić się w innych częściach Chotomowa, czy gminy. Dlatego władzom powinno zależeć, na dobrych kontaktach z policją i reagowaniu, na tego typu incydenty. Składane jednak od kilku lat wnioski przez mieszkańców i radnych o monitoring centralny, w tym również przy stacji PKP, gdzie jest „salon wystawowy” parkujących po 9-10 godzin samochodów, pozostają również bez echa.

 

Statystyki kradzieży

 

W 2018 roku zniknęło prawie 14 tys. pojazdów w Polsce, w 2019 spodziewana będzie ich podobna ilość. Najwięcej kradzieży w Polsce odnotowuje się w aglomeracji warszawskiej (tj. w Warszawa i okoliczne powiaty).

 

W aglomeracji warszawskiej z ulic i posesji mieszkańców znika prawie połowa wszystkich aut kradzionych w Polsce. Tak jak wielu mieszkańców przyjeżdża tutaj za pracą, tak również przybywają tutaj złodzieje. Z ulic i posesji prawie trzymilionowej aglomeracji warszawskiej przez pół roku 2019 zniknęło 1553 samochodów. „Polowania na samochody” odbywają się głównie na japońskie marki: Toyoty, Mazdy, Hondy, Nissana, Lexusa. Poniżej przedstawiamy wykres za pierwszą połowę 2019 roku.

 

Prosimy wszystkich mieszkańców Chotomowa i całej gminy o zwracanie uwagi również na posesje swoich sąsiadów. Nasza czujność, wszystkim nam się opłaci.

 

Mariusz Grzybek

 

Statystyka przygotowana przez Życie Chotomowa na podstawie danych TVN z policji.