6 kwietnia 2020

Imieniny obchodzą dzisiaj
Izolda, Ireneusz
Kategoria: Gmina Jabłonna, Pierwsza strona, Powiat Legionowski, W naszym sąsiedztwie

W Jabłonnie rośnie najstarszy modrzew w Polsce!

9 lipca 2019 | Autor

W XIII wieku posadzono modrzew na terenie parkowym Pałacu w Jabłonnie. Obecnie to 240 letni pomnik przyrody o obwodzie prawie 4 m i wysokości sięgającej 30 m.

 

Powiat Legionowski zaprasza do odwiedzania kompleksu parkowego przy Pałacu w Jabłonnie,  zlokalizowano w nim – najstarszy w Polsce modrzew europejski. Drzewo ma ponad 240 lat.

 

Zgodnie z informacją Starostwa Legionowskiego najstarszy w Polsce modrzew europejski jest osiemnastowiecznym pomnikiem przyrody, rośnie on pomiędzy wjazdem do pałacu w Jabłonnie, a głównym jego budynkiem.

 

 

Drzewo ma 29 m wysokości, a jego obwód liczy 3,81 m. Nasz modrzew jest prawem chronionym pomnikiem przyrody. Na terenie parku w Jabłonnie rośnie w sumie 57 drzew pomnikowych, np. glediczia trójcierniowa, topole białe, graby zwyczajne, wiązy szypułkowe, jesiony wyniosłe.

 

Wszystko wskazuje, że jabłonowski modrzew europejski został posadzony w tym samym czasie, kiedy był budowany pałac wraz z otaczającym go parkiem. Znaczy to, że drzewo pamięta czasy Stanisława Poniatowskiego. Zapewne było posadzone zgodnie z planem Szymona Bogumiła Zuga, włoskiego architekta, który – oprócz parku w Jabłonnie – projektował kościół Świętej Trójcy w Warszawie i Browar na Solcu.