11 sierpnia 2020

Imieniny obchodzą dzisiaj
Klara, Lidia
Kategoria: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Gmina Jabłonna, Infrastruktura, Pierwsza strona

Grzybek – światłowód dla mieszkańców gminy

31 października 2018 | Autor

 

Mieszkańcy chcą światłowodu i szybkiego dostępu do internetu

 

 

Mieszkańcy narzekają na brak szybkiego Internetu i to jest rzeczywiście problem na terenie naszej gminy pomimo istniejącej na Mazowszu światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej.

 

Elementy tej infrastruktury również są na terenie naszej gminy, a Internetu szerokopasmowego od 100 Mbps do 1 Gbps nadal nie ma.

 

Najbardziej narzekają na to mieszkańcy wsi zachodnich, gdzie jest słaby dostęp do usług telekomunikacyjnych.

– Tym problemem chciałbym się zająć i stworzyć odpowiednie warunki dla firm teleinformatycznych, które chciałby zainwestować w naszej gminie i tym samym stworzyć dostęp do Internetu dla mieszkańców naszej gminy – informuje kandydat na wójta Mariusz Grzybek.

Jak to zrobić?

 

 

– Według mojej oceny obecnie istnieje poważna bariera w rozwoju sieci światłowodowej na terenie naszej gminy ze względu na bardzo wysokie roczne opłaty za umieszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogi gminnej, te problemy dotychczas nie były dostrzegane przez wójta, a  jestem w stanie je rozwiązać, poprzez obniżenie określonych stawek – dodaje kandydat na wójta.

W gminie Jabłonna stawki opłat za zajęcie pasa drogowego, są naprawdę wysokie. Za umieszczenie m.in. urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogi gminnej trzeba zapłacić średnią roczną stawkę ok. 22 zł za m2 (od 8 do 40 zł/m2).

– Chcę to zmienić bo są to kompetencje naszego samorządu, tylko trzeba o tym wiedzieć – informuje kandydat na wójta Mariusz Grzybek.

Nawet Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Infrastruktury rekomenduje, aby średnia stawka wynosiła maksymalnie 5 zł/metr. To są oczywiście propozycje MC, natomiast nasze sąsiednie gminy poszły jeszcze dalej i ustanowiły tą stawkę bliską zeru. Dlatego w Wieliszewie będzie realizowana sieć światłowodowa, a u nas nie!

 

– Jako przyszły wójt to zmienię i stworzę odpowiednie warunki dla firm teleinformatycznych, dzięki temu powinni pojawić się  inwestorzy z tej branży, również w naszej gminie.

 

To oczywiste, że firmy będą budować światłowód tam, gdzie będą najniższe koszty utrzymania. Będzie to jednak z korzyścią dla mieszkańców naszej gminy i to chcę im zapewnić – puentuje Mariusz Grzybek.