14 grudnia 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Alfred, Izydor
Kategoria: Bezpieczeństwo, Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Ekologia i ochrona środowiska, Gmina Jabłonna, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie, Zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza wywiad z M. Grzybkiem

11 października 2018 | Autor

Jakie ma Pan pomysły na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w gminie? Czyli de facto z problemem tych wszystkich mieszkańców, którzy palą w piecach czym popadnie?

 

SMOG to cichy zabójca, który w naszym kraju doprowadza do śmieci ponad 40 000 osób. To 10 razy, więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych w ciągu roku.

 

My Polacy mamy bardzo niską świadomość problemu zanieczyszczenia powietrza, a ponad 50% z nas uważa, że oddycha czystym powietrzem. Przyczyną tak niskiej świadomości jest brak edukacji w tej sprawie oraz niedoinformowanie o jakości powietrza, którym oddychamy.

 

Wywiad z kandydatem na wójta gminy Jabłonna Mariuszem Grzybkiem

 

 

Smog, jaki występuje na terenach naszej gminy w okresie zimowym – TUTAJ, to kwestia, która wg mnie wymaga pilnej uwagi samorządu i samych mieszkańców. Dlatego chcę postawić na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) i doprowadzić do wymiany nieekologicznych pieców, co można osiągnąć dzięki dotacjom udzielanym m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”.

 

Wracając do meritum. Za pogarszającą się jakość powietrza w naszej gminie odpowiada głownie spalanie odpadów w piecach oraz używanie przestarzałych instalacji piecowych. Palenie w piecach, czym popadnie wynika z kilku czynników.

 

Po pierwsze małej świadomości mieszkańców, że ich działania po prostu szkodzą innym i im samym.

 

Po drugie, jeśli taka świadomość istnieje, to ludzie Ci nie mają wizji na poprawę obecnego stanu,  po prostu nie wiedzą w jaki sposób mogą pomóc sobie sami, nie znają alternatywnych źródeł ciepła i energii, no i nadzwyczajnie nie mają wiedzy jak to zrobić.

 

Jest jeszcze trzeci najważniejszy czynnik – finansowy. Jeśli jest świadomość, że palenie odpadami szkodzi i mieszkańcy wiedzą jak temu zapobiec np. poprzez zabezpieczenie domu w stałe źródło energii jak gaz, to nie mają pieniędzy na zakup odpowiedniego pieca kondensacyjnego. Dlatego gmina powinna wcielać w życie programy, które pomagają mieszkańcom.

 

 

Od lipca tego roku na terenie woj. mazowieckiego obowiązuje uchwala antysmogowa nakładająca na mieszkańców pewne nowe obowiązki. Ma ona na celu poprawę jakości powietrza poprzez, m.in. wymianę pieców na bardziej przyjazne środowisku. Niestety, nie każdego stać na taką  wymianę pieca grzewczego. Dlatego przewiduje się finansowanie realizacji tej uchwały poprzez dofinansowanie wymiany źródeł ciepła  z różnych programów. Większość z nich powinna być realizowana przez gminę.

 

Powyżej przedstawiłem przyczyny powstawania smogu i palenia „czym popadnie” na naszych terenach. Te dwa pierwsze punkty powinny być efektem doradztwa również gmin w procesie budowania świadomości mieszkańców, a ten trzeci punkt to sprawa finansowa, o którą powinna zadbać gmina w postaci kompleksowego projektu/planu wymiany pieców nieekologicznych tzw. kopciuchów. Ponieważ nie chcę aby mieszkańcy, mieszkańcom kupowali takie piece (w postaci realizacji zadania np. z budżetu gminy), to chcę zrealizować tego typu działania przy wsparciu funduszy zewnętrznych. Można osiągnąć ten cel dzięki dotacjom udzielanym m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jest to program realizowany w ramach porozumienia pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a 16 Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska (WFOŚiGW) i Bankiem Ochrony Środowiska. M.in. dzięki temu programowi mieszkańcy będą mogli otrzymać fundusze nie tylko na wymianę pieców, ale i termomodernizację oraz podniesienie efektywności energetycznej zasobu mieszkaniowego. Wnioski do powyższego programu można składać od kilkunastu dni, a program ten będzie realizowany do 2029 roku.

 

Czy jest jakiś sposób doraźny, żebyśmy mogli oddychać czystym powietrzem?

 

 

Takich sposobów jest co najmniej kilka, musimy jednak pamiętać, że są naprawdę doraźne i nie rozwiązują problemu. Oczywiście można  zakupić maski antysmogowe, ale praktykowanie takich metod na terenach zielonych, gdzie jest tak dużo lasów, wyglądałoby raczej śmiesznie. Tego typu doraźną metodę stosuje się głównie w dużych aglomeracjach.

 

Jeśli miałbym wybierać inne doraźne sposoby, to proponowałbym zakup roślin oczyszczających powietrze.  Jest wiele gatunków roślin, które oczyszczają powietrze np. z benzenu, formaldehydów, acetonów i innych toksyn. Oczywiście rośliny można wykorzystywać  jako pomoc i uzupełnienie dla kolejnego doraźnego sposobu oczyszczania powietrza w naszych domach, czyli zakupu oczyszczaczy powietrza.

 

Osobiście poszedłbym troszkę dalej i wprowadził system rozproszonych czujników, które będą informowały nas o poziomie zanieczyszczeń w gminie. Takich czujników badających poziom zanieczyszczenia i informujących o zagrożeniach mamy niestety tylko kilka, więc przedstawiane dane o zanieczyszczeniach nie są reprezentatywne dla całej gminy. Warto zamontować je na każdym dużym osiedlu. Wówczas mając dane z wielu miejsc w gminie, można zbadać, gdzie jest największe zagrożenie i skupić się na jego eliminacji np. poprzez wdrożenie elektrofiltrów na kominy. Wiem, to też rodzaj pracy u podstaw, czyli zwalczania problemu u jego źródeł.

 

Jaki jest doraźny sposób przed powstrzymaniem ludzi od palenia byle czym?

 

Tak naprawdę to tylko jeden, kontrola ze strony gminy poprzez organy porządkowe. Nie mamy w naszej gminie straży miejskiej, pozostaje więc policja, to ona ma prawo kontrolować nasz dom i palenisko. Za palenie śmieciami grozi nawet 500 zł mandatu. Jeśli nie przyjmiemy mandatu możemy trafić nawet na 30 dni do aresztu i zapłacić 5 tys. zł grzywny. Funkcjonariusze mogą żądać od nas wyjaśnień i dokumentów. Moim zdaniem punishment nie jest najlepszą metodą osiągania celu, ale kontrola i ostrzeżenia ze stron policji, mogłyby pomóc w tym procesie.

Wywiad przeprowadziła jedna z mieszkanek w ramach pytań do kandydata

na Wójta Gminy Jabłonna – Mariusza Grzybka.

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • email
  • MySpace
  • PDF
  • Twitter