14 grudnia 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Alfred, Izydor
Kategoria: Bezpieczeństwo, Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Ekologia i ochrona środowiska, Gmina Jabłonna, Infrastruktura, Komunikacja, Kultura, Oświata, Pierwsza strona, Sport i rekreacja, Zdrowie

Mariusz Grzybek i jego plan dla gminy

5 października 2018 | Autor

 

Od kilku miesięcy kilka nazwisk krążyło na liście osób, które będą ubiegać się o stanowisko Wójta Gminy Jabłonna. Po rejestracji kandydatów jest już pewne, że Mariusz Grzybek będzie kandydował na ten urząd.

 

Kim jest Mariusz Grzybek?

 

Mieszka w Chotomowie ze swoją rodziną od 15 lat. Jest absolwentem WAT, SGH, UW. Inżynierem cybernetykiem. W pracy zawodowej zajmował się zarządzaniem projektami IT i systemami informatycznymi. Teraz postanowił poświęcić się wyłącznie samorządowi gminy Jabłonna. Jest do tego dobrze przygotowany, bo oprócz kwalifikacji zdobytych na studiach politechnicznych, swoje kompetencje rozwijał także na SGH w kolegium zarządzania i finansów. Ma duże doświadczenie samorządowe, bo od 12 lat pełnił funkcję radnego. Dodatkowo wiedzę z zakresu zarządzania w samorządzie pogłębiał na studi­­­ach podyplomowych dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na Uniwersytecie Warszawskim. Legitymuje się świadectwem Menadżera Jednostki Samorządu Terytorialnego. Wcześniej skończył szereg kursów i programów branżowych w USA, Kanadzie i Europie związanych z jego pracą zawodową.

 

 

Od wczoraj jestem zarejestrowanym Kandydatem na Wójta Gminy Jabłonna. Pozdrawiam Mariusz Grzybek

Opublikowany przez Mariusz Grzybek Poniedziałek, 24 września 2018

 

Co chce zrealizować dla gminy?

 

Chce doprowadzić do stworzenia bezpiecznych wałów przeciwpowodziowych na Wiśle dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia, które często jest dorobkiem ich całego życia. Zmodernizowane wały, o które chce zabiegać w nowej instytucji PGW – Wody Polskie, przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańcom Jabłonny i wsi zachodnich, ale także wszystkich mieszkańców gminy.

–  Żebyśmy mogli zapewniać rozwój i inwestycje, musimy również zadbać o ich bezpieczeństwo, teraz i w przyszłości – twierdzi Grzybek.

Na zmodernizowanych wałach będzie można stworzyć bezpieczne ścieżki rowerowe dla zwiększenia turystycznej atrakcyjności gminy. Bezpieczne wały zapewnią też rozwój, bo mieszkańcy będą chętniej osiedlać się w szczególności na obszarze wsi zachodnich.

 

Mariusz Grzybek podkreśla, że chce przede wszystkim zrównoważonego rozwoju gminy. Obecnie Jabłonna zajmuje dalekie 414 miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce w Rankingu JST – Zrównoważonego Rozwoju – TUTAJ. Natomiast sąsiedni Nieporęt jest na 85. miejscu, a Wieliszew kilka pozycji dalej. Ranking opracowywany jest przez Politechnikę Warszawską na podstawie kilkunastu wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca, czy odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Zacofanie w budowie infrastruktury sprawia, że gmina Jabłonna jak na razie zajmuje w nim odległe miejsce. Grzybek chce to zmienić.

 

Przede wszystkim chce, aby tereny za obwodnicą Jabłonny i wsie zachodnie stały się integralną częścią gminy Jabłonna i były zauważane przez samorządowców. Chce również szybkiego rozwoju dwóch największych miejscowości w gminie – Jabłonny i Chotomowa, w których mieszka 85% społeczności gminy.

 

Nie chce dalszej marginalizacji stacji PKP Chotomów, gdyż kolej podmiejska jest najszybszym środkiem komunikacji z Warszawą. Dlatego chce postawić na kolej, która od dawien dawana przyczyniała się do rozwoju miejscowości, przez które przebiegała. Mariusz Grzybek chce więc postawić na kolej i jej otoczenie. Chce wygodnych dla mieszkańców parkingów „parkuj i jedź” i przywrócenia wspólnego biletu KM-ZTM (tj. powrotu do drugiej strefy stacji PKP Chotomów). Dzięki temu mieszkańcy mieliby zapewnioną właściwą i tańszą komunikację z Warszawą. Ponadto chce rozwoju komunikacji autobusowej z Warszawą w tym terenów za obwodnicą Jabłonny, ponieważ większość mieszkańców pracuje i uczy się właśnie w Warszawie. Nie zapomina również o infrastrukturze: chce rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej na obszarach, z których gmina wycofała się w obecnej kadencji.

 

Kandydat na Wójta Gminy Jabłonna. Po kliknięciu na zdjęcie zapoznacie się z jego zespołem i planami dla gminy.

 

Oświata na terenie gminy

 

Oświata to jeden z priorytetów na jego liście zadań do wykonania. Stawia na budowę nowoczesnych obiektów oświatowych i sportowych, w tym hali sportowej na pograniczu Jabłonny i Chotomowa wraz ze stołówką oraz budowy przedszkola gminnego w Chotomowie. Chce również budowy kompleksu oświatowego w Jabłonnie za jej obwodnicą, by zmniejszyć obciążenie w zarówno w szkole w Jabłonnie, jak i Chotomowie.

 

Chce także stworzenia „świetlicy osiedlowej” czego oczekują mieszkańcy za obwodnicą Jabłonny.

 

Na terenach naszej gminy chce m.in. rewitalizacji Jabłonny, budowy i modernizacji placów zabaw. Problem ten szczególnie doskwiera mieszkańcom osiedli mieszkaniowych – bloków w Jabłonnie. Grzybek chce także sukcesywnego rozwiązywania problemu parkingowego w Jabłonnie, co jest obecnie piętą achillesową tej miejscowości.  Parkingi powstawały owszem, ale w poprzednich kadencjach m.in. przy GCKIS i szkole podstawowej w Jabłonnie. W tej kadencji niestety nie powstawały, więc problem ten wzmógł się i wymaga pilnego rozwiązania.

 

Ponadto kandydat na wójta gminy, chce poprawić dostępność urzędu gminy Jabłonna dla mieszkańców, którzy późno wracają z pracy i nie mogą z niego skorzystać. Jak chce pomóc mieszkańcom? Za pomocą otwartego przez 4 godziny urzędu w soboty od 8.00 do 12.00. Będzie to możliwe m.in. poprzez wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy – informuje Grzybek.

 

Dla wsi zachodnich chce m.in. rozwoju dróg, rozpoczęcia budowy wodociągu, rozpoczęcia budowy kanalizacji rozpoczynając od Janówka, a także zakupu terenu pod budynek oświatowy i ośrodek zdrowia. Chce, jak również jego kandydat na radnego z tych obszarów – Marek Sarnowski, aby tereny wsi zachodnich stały się integralną częścią gminy i mogły się rozwijać w przyszłości m.in. dzięki dostępności obiektów oświatach (szkoły, przedszkola, ośrodkowi zdrowia, infrastrukturze wodociągowej, dostępności komunikacji z Warszawą). Żeby takie obiekty mogły powstać, należy zacząć od pilnego zakupu gruntów pod te cele i zmiany planów zagospodarowania przestrzennego dla tych obszarów, co nie zostało zrobione w tej kadencji.

 

Grzybek chce rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej, która stanęła od 2014 roku,  przynajmniej w niektórych miejscowościach, oraz budowy bezpiecznych ścieżek rowerowych, które połączyłby nasze miejscowości z pobliskimi gminami.

 

 

Jako inżynier cybernetyk chce stworzenia odpowiednich warunków dla ściągnięcia firm inwestujących w światłowód i usługi telekomunikacyjne, bez których mieszkańcy nie mogą już normalnie funkcjonować. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu odpowiednich taryf za zajęcia pasa drogowego podczas „cyfrowych” inwestycji, a w gminie Jabłonna są one jedne z największych i na pewno nie są zachętą dla operatorów do inwestowania na naszych terenach, co chyba każdy widzi, bo usługi telekomunikacyjne nie są rozwijane od początku XXI wieku.

 

Smog, jaki występuje na terenach naszej gminy w okresie zimowym, to także kwestia, która według Mariusza Grzybka wymaga pilnej uwagi. Kandydat na wójta chce inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) i wymiany nieekologicznych pieców, co można osiągnąć dzięki dotacjom udzielanym m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jest to program realizowany w ramach porozumienia pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a 16 Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska (WFOŚiGW) i Bankiem Ochrony Środowiska. M.in. dzięki temu programowi mieszkańcy będą mogli otrzymać fundusze na termomodernizację, podniesienie efektywności energetycznej zasobu mieszkaniowego.

 

Chce też zapewnienia estetyki terenów zielonych, co nie udawało się podczas tej kadencji.

 

To tylko cześć oferty dla mieszkańców gminy, którą oferuje prorozwojowy kandydat na wójta. Więcej o nim i jego planach będziecie mogli przeczytać TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • email
  • MySpace
  • PDF
  • Twitter