19 listopada 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Elzbieta, Seweryn
Kategoria: Bezpieczeństwo, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

18. bitwa w dziejach świata! Walczyliśmy o wolność i zwyciężyliśmy!

15 sierpnia 2018 | Autor
cud_nad_wisla_2

18. bitwa w dziejach świata! Walczyliśmy o wolność i zwyciężyliśmy!

 

15. sierpnia obchodzimy w Polsce dwa święta – państwowe i kościelne – Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej. Dzień 15. sierpnia, od 1992 roku jest dniem wolnym od pracy.

 

Cud_nad_wisla

 

Święto Wojska Polskiego – to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920. Bitwa ta nazywana jest Cudem nad Wisłą. Miała ona miejsce podczas wojny polsko-bolszewickiej. Święto to w Polsce obchodzone jest od 1992 roku.

 

Bitwa warszawska ocaliła nie tylko odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata, nazywana również 18. bitwą w dziejach świata.

Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.

Obecnie Święto Wojska polskiego jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w Polsce.

 

W tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Jak co roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza  w Warszawie odbywa się Honorowa Zmiana Warty.
 

 
Wniebowziecie

 

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15. sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. To dla święta chrześcijańskiego dzień ten, został ogłoszony dniem wolnym od pracy.

 

Ten dzień w Polsce zwany również Świętem Matki Boskiej Zielnej i łączony jest ze świętem plonów.

 

W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Maryi ofiary z darów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych częściach Polski często łączy się to święto z dożynkami.

 

W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.

 

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, a kulminacją są pielgrzymkami zmierzające na Jasną Górę.

 

Mariusz Grzybek

 

 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • email
  • MySpace
  • PDF
  • Twitter