19 listopada 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Elzbieta, Seweryn
Kategoria: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Gmina Jabłonna, Pierwsza strona, Powiat Legionowski, W naszym sąsiedztwie

Minuta dla 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

30 lipca 2018 | Autor


 
Powstanie_Warszawskie_Pamietamy

 

Każdego roku 1. sierpnia o godzinie 17.00 w tzw. godzinę „W” tysiące Polaków zatrzymuje się na minutę w ciszy, oddając hołd bohaterskim powstańcom, którzy w 1994 roku stanęli do walki o wolność ojczyzny.

 

W godzinę „W” my również upamiętnimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz uczcimy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy i niepodległość Polski. Uczcimy również pamięć naszych lokalnych bohaterów, którzy na przedpolach Warszawy walczyli i wspierali powstańców, nie dopuszczając aby pociągi z wojskiem i amunicją docierały do walczącej stolicy.

 

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Według planów, działania zbrojne miały nastąpić dopiero po 24 godzinach od ogłoszenia pogotowia. Ale już przed godziną „W” rozpoczęła się walka pomiędzy oddziałami polskimi, a patrolami i mniejszymi oddziałami niemieckimi. Sama dysproporcja sił i środków nie miała wpływu na klęskę powstania. Na ostateczną porażkę nałożyło się wiele czynników natury politycznej oraz wojskowej.

 

Obchody Powstania Warszawskiego na terenie powiatu legionowskiego

 

Chotomów, Legionowo godz. 10.00

Obelisk upamiętniający Żołnierzy 3. Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo – Brzozów”,
przy ul. Kościuszki (róg ul. Wrzesińskiej na granicy Chotomowa i Legionowa).

 

Jabłonna godz. 17.00
Główne uroczystości w Jabłonnie odbędą się przy Skwerze Alfy i Skiby. O godz. 17.00 odbędzie się apel poległych, następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem. Po części oficjalnej zaplanowano koncert pieśni powstańczych w wykonaniu kapeli podwarszawskiej. O godzinie 18.00 msza święta w intencji Ojczyzny, a o 20.30 na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego PAN, odbędzie się kino plenerowe i projekcja filmu Miasto ’44.

grzybek_m

Przyłączmy się do upamiętnienia 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Oddajmy hołd bohaterom , którzy w 1994 roku stanęli do walki o wolność ojczyzny. W tym dniu pamiętajmy o słowach naszego narodowego wieszcza Henryka Sienkiewicza, które w dniu rocznicy stają się jak najbardziej aktualne – „….Naród się ostanie, gdy potomkom tradycje przekaże. Gdy pamięć o najbliższych, ocalenie ostawi, to nie zginie pamięć o tych, co za ojczyznę polegli…”.
 

Mariusz Grzybek

Radny gminy Jabłonna

 

 

Przyłączmy się wszyscy do upamiętnienia tej rocznicy.
 

 

Pamiętamy

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • email
  • MySpace
  • PDF
  • Twitter