14 grudnia 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Alfred, Izydor
Kategoria: Chotomów, Gmina Jabłonna, Infrastruktura, Pierwsza strona, Powiat Legionowski, W naszym sąsiedztwie

Jabłonna połączy się z Łomiankami

25 maja 2018 | Autor

 

Jabłonna połączy się z Łomiankami – mostem

 

 

Są zapowiedzi rządu ws. budowy 22 mostów w Polsce. W województwie mazowieckim na Wiśle, mają powstać 3 przeprawy. Jedna z nich to ta, która istnieje w planach od 40 lat, czyli most  łączący Jabłonnę z Łomiankami. Zgodnie z zapowiedziami rządu przeprawa przez Wisłę w Jabłonnie miałby  powstać w ciągu 7 najbliższych lat.

 

Powyższy most jak i 21 pozostałych miałby powstać w ramach programu Mosty +.  80 proc. finansowania maiłoby pochodzić z programu rządowego, a minimalny wkład własny samorządów wyniósłby 20 proc.  Problem w tym, że 20 % wartości mostu, to dla samorządów kwota bardzo duża sięgająca przy obecnych cenach nawet kilkuset milionów złotych.

 

Należy pamiętać, że do tego dochodzą jeszcze koszty budowy trasy mostowej, która ma połączyć Łomianki, Jabłonnę, Chotomów, Legionowo oraz Wieliszew. W szerszym kontekście „mostówka” połączy się z drogą ekspresową S7 (Gdańsk-Rabka), drogą wojewódzką nr 630, Trasą Olszynki Grochowskiej, drogą wojewódzką nr 632 oraz pośrednio z drogą krajową nr 61.

 

W Jabłonnie trasa mostowa połączy się rondem z drogą 630, tuż przed Lasami Chotomowskimi, następnie będzie przebiegała wzdłuż ściany lasu za osiedlem Hepi i szkołą nr 1 w Chotomowie, by bezkolizyjnie przeciąć ulicę Partyzantów tuż za wjazdem na parking szkolny (obecny zagajnik leśny).

 

Następnie trasa mostowa będzie przebiegała przez północny Chotomów i w niedalekim sąsiedztwie Okólnej minie ul. Piusa, następnie nad torami kolejowymi będzie kierowała się do gminy Wieliszew.

 

Czy jest zapewnione finansowanie planowanych mostów w Polsce?

 

Zgodnie z informacją SISKOM można domniemywać, ze trasa ta będzie miała następujące parametry:

 

– klasa Główna ruchu Przyspieszonego lub Główna (GP/G)
– przekrój 1×2 lub 2×2 pasy ruchu,
– dostępność ograniczona do bezkolizyjnych węzłów lub skrzyżowań.

 

Czy realizacja tego zadania dojdzie do skutku, będziemy mogli przekonać się już w roku 2025.

 

Mariusz Grzybek

 

 

Więcej o – Legionowska Trasa Mostowa – TUTAJ

 

Planowany od ponad 40 lat most na Wiśle – slajd pochodzi z mojej prezentacji nt. rozwoju komunikacji w powiecie legionowskim

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • email
  • MySpace
  • PDF
  • Twitter