23 października 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Marlena, Seweryn
Kategoria: Bezpieczeństwo, Pierwsza strona, Powiat Legionowski, W naszym sąsiedztwie, Zdrowie

Wojskowy szpital kliniczny w Legionowie?

1 grudnia 2017 | Autor
WIML1

Wszyscy czekamy na szpital. Czy będzie to filia WIML?

 

Legionowo, miasto które ostatnio zajęło III miejsce w rankingu najlepszych samorządów w Polsce wg Rzeczpospolitej, po wielu latach starań najprawdopodobniej doczeka się szpitala, który miałby powstać w kooperacji rządowo-samorządowej, wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej.

 

Rozmowy na temat powiatowego szpitala w Legionowie są tak zaawansowane, że zaczęto nawet dyskusję o dokładnej lokalizacji i finansowaniu obiektu.

Tego typu placówka medyczna miałaby służyć nie tylko mieszkańcom, ale także wojsku. – przedstawia prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

Wszystko wskazuje na to, że szpital powstałby w bezpośrednim sąsiedztwie wojskowej przychodni specjalistycznej. Resort Obrony Narodowej dysponuje odpowiednim terenem na zlokalizowanie tam szpitala klinicznego, w skład którego planowane są cztery kliniki oraz izba przyjęć.

Jak informuje Starosta Legionowski Robert Wróbel – Uczestniczyłem w kolejnym, w ciągu ostatnich miesięcy, spotkaniu w tej sprawie z Wojskowym Departamentem Służby Zdrowia, na którym podtrzymaliśmy deklarację partycypacji powiatu w budowie szpitala.

Z kolei przedstawiciel rządu Mariusz Błaszczak dla ToiOwo podaje terminy – Lecznica w naszym mieście powstanie przy udziale resortu obrony, a budowa może ruszyć pod koniec lata 2019r.

WIML2

Szpital wojskowy w Legionowie?

 

Najprawdopodobniej przyszły szpital będzie filią, jednego z najlepszych w Polsce szpitali, tj. Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Fakt ten, byłby bardzo istotny dla mieszkańców Legionowa i całego powiatu legionowskiego ze względu na obowiązujący kontrakt tego ośrodka z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Ze względu na charakter ww. placówki medycznej, można też spodziewać się, że w sąsiedztwie szpitala powstanie lądowisko dla śmigłowców, co byłoby nie bez znaczenia na kłopotliwy dojazd do Legionowa, wówczas miejsce dla helikopterów byłoby ważnym elementem komunikacyjnym w nagłych i ciężkich przypadkach wymagających natychmiastowego dotarcia do kliniki, czy interwencji w innych ośrodkach medycznych w Polsce.

 

Budowa mogłaby rozpocząć się na przełomie sierpnia i września 2019 r., pod warunkiem  wypracowania konkretnych decyzji ws. finansowania szpitala i jego struktury funkcjonalnej.

 

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej (WIML) jest jednym z nielicznych w skali europejskiej ośrodków naukowo-badawczo-szkoleniowych i kliniczno-diagnostycznych, specjalizujących się w problematyce medycyny lotniczej, zwłaszcza w zakresie kardiologii, neurofizjologii, laryngologii i okulistyki. Instytut dysponuje wyjątkową w skali Europy infrastrukturą badawczą, do której należą m.in. komory niskich ciśnień, dekompresyjna, czy jedna z najnowocześniejszych na świecie wirówek przeciążeniowych, pełniąca również rolę dynamicznego symulatora lotu. Na forum międzynarodowym WIML współpracuje z NATO i NASA, prowadzi też badania finansowane z różnych źródeł zewnętrznych w tym ze środków Unii Europejskiej.

Mariusz Grzybek

Powstanie w Legionowie tak renomowanej placówki medycznej, jak filia WIML, byłoby niezwykłym osiągnięciem. Wszystkim interesariuszom tego projektu życzymy szybkich i owocnych porozumień.   Gmina Jabłonna jak i wszystkie gminy powiatu legionowskiego miałaby również swój mały udział w tym przedsięwzięciu, co jest bardzo ważne dla naszych mieszkańców i dla rozwoju naszych  miejscowości, w których mieszka już prawie 19 tys. mieszkańców.

 

Mariusz Grzybek

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • email
  • MySpace
  • PDF
  • Twitter