23 października 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Marlena, Seweryn
Kategoria: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Gmina Jabłonna, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

Wspominamy Bohdana Wróblewskiego i Apolonię Cudną-Kowalską

1 listopada 2017 | Autor
Bohdan Wroblewski_cb

Bohdan Wróblewski z żoną i mieszkańcami gminy, podczas chotomowskich obchodów Święta Niepodległości.

 

herb_Chot

 

– Przełom października i listopada to tradycyjnie czas zadumy i refleksji. W dniu dzisiejszym oprócz naszych najbliższych, wspominamy członków społeczności Chotomowa i gminy Jabłonna, którzy odeszli. Mieszkańcy Chotomowa, Jabłonny, Legionowa i całego powiatu nie zapomną Bohdana Wróblewskiego i Apolonii Cudnej-Kowalskiej. Zapalmy ogień pamięci i pamiętajmy o tych co odeszli – Mariusz Grzybek.

Bohdanwroblewski

W tym roku odszedł od nas Bohdan Wróblewski – syn konstruktora i działacza niepodległościowego (POW), Polikarpa Wróblewskiego znanego mieszkańca Chotomowa. Bohdan Wróblewski był również znany naszym mieszkańcom, gdyż był twórcą herbu Chotomowa.

Był absolwentem ASP w Warszaawie. Współpracował z redakcjami czasopism satyrycznych, specjalistycznych i dziecięcych, m.in.: „Przekrój”, „Motor”, „Skrzydlata Polska”, „Szpilki”, „Płomyczek”, „Świerszczyk”. Projektował i reżyserował zdjęcia reklamowe w latach 70. i 80. XX wieku, na potrzeby zagranicznych kampanii reklamowych takich marek jak np. Polskie Linie Lotnicze LOT, czy Polski Fiat. Był autorem kultowych w Polsce opakowań czekolad dla Fabryki Wyrobów Czekoladowych E. Wedel, kilku serii znaczków pocztowych dla Poczty Polskiej.

Dla nas mieszkańców Chotomowa był postacią przypominającą mieszkańcom historię miejsca, z którym związali się na lata. Przypominał nam jak tworzyła się w Chotomowie Polska Organizacja Wojskowa i Ochotnicza Straż Pożarna. W swoich ilustracjach książkowych przedstawiał świadectwa historycznego rodowodu, żywotnej aktywności naszego społeczeństwa  i Ochotniczej Straży Pożarnej w kulturalnym rozwoju Chotomowa. Przypominał nam bohaterów z Chotomowa i okolic, którzy walczyli, żebyśmy my mogli żyć w wolnym kraju.

 

Pola_cudna_p

 

Dwa lata temu odeszła od nas Apolonia Cudna-Kowalska, ps. Anielka, harcerka Szarych Szeregów, zasłużona mieszkanka Chotomowa.

 

W czasie II wojny światowej, w Powstaniu Warszawskim, pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki w Obwodzie „Obroża” – „dywizji na przedpolu Warszawy”, która obejmowała miejscowości na terenie przedwojennego powiatu warszawskiego.

 

Była m.in. sanitariuszką szpitala polowego w Chotomowie. W latach 1948-1950 pracowała,  jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Chotomowie.

 

Przez kilkadziesiąt lat działała społecznie m.in. w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, była również współautorką i redaktorem monografii „Chotomów Jabłonna od wieków razem”, „Chotomów Jabłonna w konspiracji i walce”.

 

W dniu dzisiejszym towarzyszą nam jej słowa, które w tym dniu stają się jakże wymowne:

„(…) Wartę niech przejmą młodzi zrodzeni w latach po wojnie, Nam czas już ze sceny schodzić wolno, z powagą, dostojnie. Skronie i głowy szron pokrył, nogi nie noszą już dzielnie, ale na słowo Ojczyzna stajemy na baczność, jak pierwej.”

swieca_p

Wspominamy Bohdana Wróblewskiego i  Polę Cudną-Kowalską „Anielkę”

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • email
  • MySpace
  • PDF
  • Twitter