14 grudnia 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Alfred, Izydor
Kategoria: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

Halloween – Przypilnuj swoje pociechy.

31 października 2017 | Autor

Halloween2

 

W Chotomowie stosunkowo młodą tradycję stanowi Halloween, jednak z każdym kolejnym rokiem obserwuje się coraz większą ilość jego zwolenników, ponieważ coraz częściej docierają do nas zabawy z USA i Kanady.

 

Cukierek albo psikus

 

Jedną z nich cukierek albo psikus. Jest to tradycyjna, amerykańska – zabawa na Halloween. W ten dzień poprzebierane dzieci chodzą po domach z koszyczkiem i proszą domowników o słodycze mówiąc „cukierek albo psikus?”. Jeśli domownicy nie mają nic słodkiego dzieci mogą zrobić im jakiegoś zabawnego psikusa, dlatego zawsze w Halloween dobrze jest mieć w domu dużo słodyczy.

 

Psikusem tym może być psota wykonana na właścicielach domu lub ich własności, jeśli właściciel nie „zapłaci”.

 

Należy jednak pamiętać, że odwiedzany dom musi być udekorowany halloweenowymi ozdobami. Jeśli dom nie jest udekorowany, dzieci powinny go omijać.

 

Mieszkańcy niezadowoleni z psikusów

 

halloween_p

We wszystkim należy zachowywać umiar

 

W Chotomowie wile osób skarży się, że dzieci i młodzież nie zawsze zachowują umiar. Po otrzymaniu „zapłaty” w postaci mandarynek, pomarańczy czy cukierków, skórki lub papierki wędrują przed posesję właściciela. Jeszcze gorszym procederem jest obrzucanie domu jajkami, jeśli właściciel nie wychodzi. Nie jest to przyjemna zabawa ponieważ rozbite surowe jajko czernieje na elewacji i po prostu brudzi ją i nie da się tego niczym wyczyścić.

 

Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do nas o poruszenie tego problemu i uświadomienie rodzicom żeby przypilnowali swoje dzieci, czy odpowiednio zachowują się pod osłoną halloweenowego wieczoru – co czynimy.

 

ToT

 

Wielu mieszkańców wyjeżdża w czasie świąt na groby i często zostawia w domu światła imitujące obecność, nie jest to jednak przejaw niechęci przekazania „zapłaty” tyko nieobecność.

 

Dlatego jeszcze większe zdziwienie jest wtedy, kiedy nasi mieszkańcy wracają zmęczeni po Wszystkich Świętych i zastają widok zabrudzonej elewacji domu.

 

W związku z tym, prosimy rodziców, aby zainteresowali się, co robią ich pociechy w tym dniu.

Wiele osób uważa, że taka zabawa ośmiesza ideę pełnych zadumy Świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek, niektórzy obawiają się zaniku rodzimych tradycji poprzez nadmierne naśladowanie innych kultur, niektórzy uznają, że zabawy halloweenowe nie przystają chrześcijanom, inni znów uważają, że „chodzenie po domach” to zamach na prywatność mieszkańców. A jak Wy uważacie?

Jak widać Halloween posiada tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Dla jednych jest to zwiastun nadchodzącego końca świata, dla innych kreatywna zabawa.

 

Należy jednak pamiętać, że we wszystkim należy zachowywać umiar.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • email
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter

4 komentarze
Dodaj swój komentarz »

 1. słuszna uwaga, rodzice za nim wyrażą zgodę na udział dzieci w zabawie, zapominają o zwróceniu uwagi na podstawowe zasady współżycia społecznego.

 2. CYT..„chodzenie po domach” to zamach na prywatność mieszkańców. A jak Wy uważacie?
  Chcesz świetować halloven,to jedz na zachód, a tu zostaw domowe tradycje polskie.
  Nawet jak są domownicy w domu to …

 3. Tym bardziej, ze nikogo nie bawi. W tym kresie jesteśmy zabiegani i nie w głowie przyjmowanie dzieci i młodzieży. Na fb mieskzncy pokazywali jak wyglądają pomalowane słupki ogrodzeniowe w niewybredny sposób. To już nie jest normalne, to prawda to zamach na prywatność.

 4. Dajcie dzieciom trochę przyjemności, nie bądźcie tacy zgryźliwi. Jednak warto upowszechnić zasadę, która obowiązuje w USA: nie chodzi się po \wszystkich\ domach, tylko po tych, które są \przystrojone\ na halloween.