19 listopada 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Elzbieta, Seweryn
Kategoria: Chotomów, Kultura, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

Jowita Budnik – mieszkanka Chotomowa – ze „Srebrnymi Lwami”

25 września 2017 | Autor

Dobre wieści napłynęły z 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni, na których Srebrne Lwy przyznano twórcom filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” (nieżyjącemu już Krzysztofowi Krauze oraz jego żonie Joannie Kos-Krauze), w której jedną z głównych ról zagrała mieszkanka Chotomowa – Jowita Budnik.

 

basir

Gratulacje dla Jowity Budnik

 

Jednak najlepszą dla nas informacją jest przyznanie przez kapitułę 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni, nagrody za najlepsze pierwszoplanowe role kobiece dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire, głównych bohaterek filmu Birds Are Singing in Kigali – Ptaki śpiewają w Kigali.

 

BASiK

 

Jowita na ekranie zadebiutowała w wieku 12 lat w Kochankach mojej mamy Radosława Piwowarskigo.

 
Dużą popularność przyniósł jej udział w pierwszej polskiej telenoweli W labiryncie, w której wcieliła się w postać zbuntowanej pasierbicy jednego z głównych bohaterów, odtwarzanego przez Marka Kondrata.

 

Jowita nie grywa często, jednak raz na kilka lat występuje w takiej roli, o której potem mówimy wszyscy.

 

Tak było i teraz w przypadku Ptaki śpiewają w Kigali, czy Placu Zbawiciela, w którym zagrała kobietę upokarzaną i gnębioną przez męża i teściową. Jej rola spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem (w 2005 roku) krytyków oraz jurorów 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w którym przyznano jej Złote Lwy – główną nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską. Otrzymała ponadto Polską Nagrodę Filmową „Orły”.

 

 

Po filmowym związaniu się z reżyserami Krzysztofem i Joanną Krauze, Jowita praktycznie w każdym filmie odnosi sukces i można powiedzieć, że jest to – mocne kino z Jowitą Budnik – tak również mogę powiedzieć po obejrzeniu zwiastuna filmu Birds are singing in Kigali. Natomiast przyznanie jej po raz kolejny pierwszoplanowej roli kobiecej na filmowym festiwalu jest tylko tego dowodem.

Jowita tuż po otrzymaniu nagrody napisała na swoim profilu facebookowym:

 

– To był dla mnie wyjątkowy Festiwal. Jestem dumna i szczęśliwa! Dziękuję gorąco wszystkim, którym zawdzięczam tę nagrodę. Chyba dziś nie zasnę…

Tak pewnie było, gdyż wczoraj cała Polska, nie tylko filmowa, mówiła właśnie o Jowicie Budnik, która zagrała, rolę Anny Keller w nagrodzonym filmie, a także o Eliane Umuhire, która wystąpiła w roli Claudine Mugambira.

  grzybek_m

Gratuluję Jowicie wspaniałego sukcesu i życzę kolejnych mocnych filmów w swojej karierze, a Wam drodzy mieszkańcy proponuję wybranie się na projekcję filmu Ptaki śpiewają w Kigali np. do nowo otwartej Galerii Północnej, gdzie przeniesiecie się do dalekiej Rwandy, w której trwały ludobójcze walki pomiędzy plemionami Tutsi i Hutu, gdzie w ciągu 100 dni czystek z rąk ekstremistów zginęło milion ludzi.

 

Świadkiem tych wydarzeń była Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki prowadzić badania ….

 

Mariusz Grzybek


 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • email
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter

4 komentarze
Dodaj swój komentarz »

 1. Gratulacje dla Pani Jowity.

 2. Brawo, ręce same składają się do oklasków. Jesteśmy dumni.

 3. Super!!! Bardzo dobry film i obsada.

 4. Pozdrawiamy Pani Jowito i życzymy sukcesów.