6 kwietnia 2020

Imieniny obchodzą dzisiaj
Izolda, Ireneusz
Kategoria: Bezpieczeństwo, Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Infrastruktura, Pierwsza strona, Powiat Legionowski, W naszym sąsiedztwie

Ruszyła rozbudowa strażnicy OSP Chotomów

15 lipca 2017 | Autor

 

Chotomowska straż pożarna rozpoczęła rozbudowę swojej strażnicy, do której przygotowywała się od 2015 roku.

 

Z początkiem 2016 roku radni gminy Jabłonna uchwalili zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu możliwe było procedowanie inwestycji, w tym zlecenie projektowania przebudowy budynku – TUTAJ.

 

OSP_2

Przebudowa chotomowskiej strażnicy realizowana przez OSP Chotomów

 

W ramach zaplanowanych prac, zostanie dobudowane prawe skrzydło budynku, powstaną dwa nowe garaże dla wozów operacyjnych i nowe piętra z windą. Zmieni się również elewacja i teren dookoła. Zostaną stworzone nowe podjazdy, zmienione zostanie częściowo ogrodzenie.

 

Ponadto chotomowska straż i mieszkańcy Chotomowa nie będą tak dotkliwie odczuwali podtopień, ponieważ powiat legionowski zrealizuje wkrótce odwodnienie terenu przed budynkiem strażnicy (tj. na odcinku od ronda do wjazdu na wiadukt), zostanie też powiększony chodnik przed Domem Strażaka – TUTAJ.

 

zalania_partyzantow1_p

Zmieni się również centrum Chotomowa

 

Grzybek-i-Garbaczewski2

– Z tego miejsca należą się wielkie wyrazy podziękowania dla Mariusza Grzybka (Radny Gminy Jabłonna) oraz Zbigniewa Garbaczewskiego (Radny Powiatu Legionowskiego), którzy od początku pilnowali całej sprawy przebudowy systemu odwadniania głównej ulicy Chotomowa.

 

 

To w dużej mierze dzięki ich staraniu i zaangażowaniu już niedługo rozpocznie się ta oczekiwana przez wielu mieszkańców inwestycja.

 

Komunikat OSP Chotomów

Inwestycja rozbudowy strażnicy pochłonie około 2 miliony złotych i zostanie wykonana z własnych środków Ochotniczej Straży Pożarnej w Chotomowie, które będą pochodzić z długoletniego kredytu.

 

OSP_3_p

OSP Chotomów zakończy przebudowę w 2018 rok.

 

Pamiętajmy, nasi strażacy i wszyscy ochotnicy to ludzie z pasją, działają prężnie nie dla pensji za wykonaną pracę, tylko dla bezinteresownej pomocy lokalnej społeczności niezależnie od pory dnia, czy nocy. Niestety o strażakach – ochotnikach wszyscy przypominają sobie przeważnie wtedy, gdy „siły i środki” Państwowej Straży Pożarnej są niewystarczające, tj. wtedy gdy występują duże pożary nieużytków i lasów, czy chociażby ostatni przykład masowych podtopień w połączeniu ze skutkami porywistego wiatru.

 

OSP_1

 

Warto tutaj dodać, że OSP Chotomów wystąpiła do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji przebudowy strażnicy, jednak mimo pozytywnych opinii Komendy Powiatowej PSP w Legionowie i Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, wniosek strażaków nadal czeka na rozpatrzenie.

 

Liczymy jednak, że przynajmniej część środków pochodziła będzie ze wsparcia budżetu państwa – KG PSP, zważywszy również na fakt, że OSP Chotomów jest jedną z najlepszych jednostek ochotniczych w województwie mazowieckim, dlaczego wiec ciężar rozbudowy, a w tym  poprawa bezpieczeństwa mieszkańców powiatu i województwa, ma leżeć tylko w gestii stowarzyszenia, które tworzą nasi strażacy?

 

Bez względu na to, czy tak się stanie czy też nie, prace mają zakończyć się do 2018 roku, wówczas  OSP Chotomów obchodzić będzie 100 lecie istnienia.

 

Zobacz także:

 

– Za dwa lata nowa strażnica OSP Chotomów – TUTAJ

– Czy to koniec problemów z zalewaniem centrum Chotomowa? – TUTAJ

 

Jeden komentarz
Dodaj swój komentarz »

  1. Bardzo ładny budynek. Cieszę się że będzie taki w centrum miejscowości.