21 stycznia 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Agnieszka, Jarosław
Kategoria: Artykuł główny, Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, W naszym sąsiedztwie

Wywieszamy flagi narodowe

30 kwietnia 2017 | Autor


 

Święto Flagi

 

 

Maj to miesiąc, w którym obchodzimy wiele świąt narodowych takich jak ustanowienie konstytucji 3-go maja czy tez święto flagi narodowej.

 

Święta narodowe, które będziemy obchodzić w ciągu kilku najbliższych dni, dla naszego państwa są bardzo ważnym wydarzeniem.

 

 

flaka_p_u

 

Pierwszego maja obchodzimy święto pracy i dzień beatyfikacji Jana Pawła II, w tym dniu przypada również 13 rocznica akcesji Polski do Unii Europejskiej (w tym dniu możemy wywiesić flagę narodową w towarzystwie flagi Unii Europejskiej).
 
To drugie święto niestety nie jest rozpowszechniane wśród społeczeństwa i w rzeczywistości to święto istnieje tylko „na papierze”.
 
Mimo, że święto flagi ma już 13 lat to mało który mieszkaniec naszej miejscowości pamięta o tej uroczystości.
 
Dlatego zachęcamy Was do wywieszania flag.

 

 

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

 

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7.02.1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało – czerwonych używane były także inne barwy.

 

W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • email
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter

Jeden komentarz
Dodaj swój komentarz »

 1. Brawo! Bardzo potrzebny i pożądany tekst aczkolwiek z jednym malutkim, maluteńkim minusikiem. Zdjęcie flagi państwowej z godłem Rzeczpospolitej Polskiej wprowadza ludzi w błąd. Jest to flaga, którą nie może, nie powinien używać „zwykły” obywatel a niestety czasami tak się dzieje. Poniżej link do ustawy.
  http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19800070018&type=3

  Pozdrawiam