22 czerwca 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Paulina, Tomasz
Kategoria: Gmina Jabłonna, Komunikacja, Pierwsza strona, Sport i rekreacja, W naszym sąsiedztwie

Co ze ścieżkami rowerowymi? Sesja nadzwyczajna w gminie Jabłonna!

10 kwietnia 2017 | Autor

sciezki_rowerowe

 

Na wtorek, na godzinę 16.00 radni gminy Jabłonna zwołali sesję nadzwyczajną dot. niepokojących informacji napływających z sąsiednich samorządów: m.in. Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Wieliszewa, Łomianek, Czosnowa

sygnalizujących „brak przygotowania gm. Jabłonna do realizacji projektu budowy ścieżek rowerowych”,

a którego miasto Legionowo jest liderem, i na które „konsorcjum ośmiu gmin” ma otrzymać dofinansowanie na wspólne projekty.

 

 

Projektu – bardzo istotnego dla sąsiednich samorządów, bo w ramach wspólnej umowy ma powstać ok. 80 km dróg rowerowych, które połączą wszystkie gminy, a Legionowo to koordynuje. Sąsiednie gminy obawiają się utraty dofinansowania, w przypadku gdy jedna z gmin nie zrealizuje swoich zadań.

Niektóre gminy są bardzo zaawansowane, a jedna nie zrobiła nic (…) – mówił o gminie Jabłonna Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski w wywiadzie telewizyjnym dla Miejscowej.

sciezka_rowerowa_pieszych

 

Natomiast w pytaniu zadanym przez portal Jabłonna dla Mieszkańców: „Czy przez gm. Jabłonna pozostali partnerzy faktycznie mogą stracić dofinansowania?” – Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego odpowiedział:

–  Jest duże ryzyko, bo niewykonanie odcinka na terenie tej gminy (red. gm. Jabłonna) spowoduje, że całość projektu nie będzie zrealizowana i stracimy dofinansowanie, a w naszym przypadku to ok. 5,1 mln zł. – Ja sobie nie życzę, żeby mieszkańcy Nowego Dworu z czyjegoś błędu stracili takie dofinansowanie i musieli pokryć koszt całej inwestycji z własnych podatków. Na pewno do tego nie dopuścimy – komentuje Jacek Kowalski, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Jeszcze dobitniej na temat współpracy z gminą Jabłonna wypowiadał się Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski”

– jeżeli przez gm. Jabłonna, pozostałe gminy stracą dofinansowanie, to wystąpimy na drogę powództwa cywilnego i będziemy dochodzić utraconych korzyści od gm. Jabłonna.

Całość wywiadu Prezydenta Smogorzewskiego znajdziecie – Tutaj.

 

Nie dziwi więc zaniepokojenie radnych sytuacją gminy Jabłonna w tym projekcie, stąd zwołanie sesji nadzwyczajnej, która odbędzie się we wtorek o godzinie 16.00 w Domu Ogrodnika w Jabłonnie, ul. Modlińska 102, sala lustrzana.

 

sciezki2

Ścieżki rowerowe w ośmiu gminach z czterech powiatów – partner wiodący Legionowo.

 

Porządek obrad przedstawia się następująco:

– Przedstawienie informacji Wójta Gminy Jabłonna w zakresie postępów w przygotowaniu oraz realizacji projektu dotyczącego budowy ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-jezdnych w Gminie Jabłonna w ramach projektu partnerskiego pn.: ”Poprawa warunków do rozwoju przyjaznych środowisku form transportu poprzez utworzenie systemu dróg rowerowych na terenie gmin: Czosnów, Jabłonna, Legionowo, Łomianki, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Radzymin i Wieliszew”.

– Podjęcie uchwały w zakresie zobowiązania Wójta Gminy Jabłonny do intensyfikacji wszelkich czynności, które przyczynią się do terminowej realizacji projektu dotyczącego budowy ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-jezdnych w Gminie Jabłonna w ramach projektu partnerskiego (…).

przyczepki_rower

 

Nie byłoby nic nadzwyczajnego w przedmiotowej sesji, gdyby nie fakt, że wójt gminy Jabłonna zwołał  drugą sesję (w innych sprawach) tego samego dnia, też nadzwyczajną ……  ale pół godziny później, ale za to w innym miejscu tj. Urzędzie gminy Jabłonna w Sali konferencyjnej nr 11.

 

Oznacza to, że radni będą mieli tylko 15 minut na pierwszą sesję, a drugie piętnaście na przejście z Domu Ogrodnika do Urzędu gminy Jabłonna. Dlaczego wójtowi zależy na tym, aby sesja, dotycząca ścieżek rowerowych i współpracy z innymi gminami i powiatami w tym projekcie była tak krótka? Czy nie można było zrobić obu sesji w jednym miejscu, bez wymuszonego spaceru ulicą Modlińską?

 

Po zaordynowanym przejściu do urzędu gminy, radni będą podejmowali kolejne uchwały tym razem przedłożone przez wójta w sprawie:

– zmian w budżecie Gminy Jabłonna na rok 2017,

– zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jabłonna na lata 2017-2028,

– przyjęcia Programu Rewitalizacji Gminy Jabłonna na lata 2017 –2023,

Ta ostatnia uchwała przygotowana przez urząd, została w marcu oddalona przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, ze względu na błędy.  W związku z powyższym wójt zwołał kolejną sesję nadzwyczajną tego samego dnia co sesja ws. ścieżek rowerowych.  Pytanie tylko, czy musiał to zrobić w taki sposób, aby jedna sesja trwała tylko 15 minut, a druga, bez wyznaczonego limitu czasowego, odbyła się w zupełnie innym miejscu? Czy teraz oprócz obiadów w trakcie sesji, wejdzie „nowa jakość” w postaci spacerów pomiędzy ośrodkami gminnymi?

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • email
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter

6 komentarzy
Dodaj swój komentarz »

 1. Gdzie to planowanie? Ludzie, kogo tam zatrudniamy?

 2. Ocena naszych sąsiadów o tym co tu się dzieje jest jasna i przejrzysta. Nie trzeba się dziwić ich reakcji, jeśli zainwestowali w projekty, uzgodnienia, są na ostatniej prostej i teraz chcą otrzymać dofinansowanie, a ono im obok nosa przebiega każdy mógłby się zdenerwować. Tylko dlaczego taka beztroska. Dlaczego inni wcześniej mogli a my nie?

 3. Bawcie się tak dalej, wybory się zbliżają. To będzie tsunami dla rady i wójta.

 4. A po diabła wydawać kasę na ścieżki rowerowe? Przecież dla wększości „zawodowców”kolarskich jechanie po ścieżce rowerowej to dyshonor.

 5. To że ustawił na pół godziny drugą to świadczy jaki jest malutki, natomiast problemem jest to ze tak odstajemy od konkurencji. Ktoś tutaj zarządza, czy samo się pasie?

 6. A gdzie można zobaczyć projekt realizowanych ścieżek na terenie gminy Jabłonna.
  Z zapisu sesji wynika, że te ścieżki będą w większości namalowane na jezdni, przez co niebezpieczne. Po co wydawać pieniądze na taką fikcję. Nikt nie odważy się z dzieckiem jechać z Jabłonny do Rajszewa ścieżką, odgrodzoną białą farbą, od jezdni(na której policja zatrzymała kierowcę jadącego z prędkością 157 km/h).