28 października 2020

Imieniny obchodzą dzisiaj
Szymon, Tadeusz
Kategoria: Pierwsza strona

Otwórz serce dla Fabiana

23 marca 2017 | Autor

fabian

Dnia 1 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Chotomowie będzie organizowana akcja charytatywna „OTWÓRZ SERCE DLA FABIANA” na rzecz ucznia klasy 4, który choruje na dystrofię mięśniową. Jest to choroba genetyczna wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu osłabia i niszczy mięśnie, również te odpowiadające za oddychanie i serce.

Dystrofia mięśniowa DMD, na którą choruje Fabian to najbardziej powszechna i ostra postać choroby. Jest spowodowana wadą genetyczną, która uniemożliwia produkcję białka o nazwie dystrofina. Bez dystrofiny mięśnie są słabe i łatwo ulegają uszkodzeniu. W miarę upływu czasu zniszczenia są coraz większe i organizm nie jest w stanie ich naprawić, co powoduje postępującą niepełnosprawność. Zdrowie Fabiana mimo ciągłej i kosztownej rehabilitacji pogarsza się. Na szczęście pojawiała się nadzieja na zatrzymanie postępów choroby. Jest to eksperymentalna terapia, która polega na wszczepieniu komórek macierzystych pozbawionych defektu genetycznego. Komórki zdrowe z czasem zastąpią te uszkodzone, co spowolni postępowanie choroby.

Szkoła organizuje zbiórkę pieniędzy na terapię komórkami macierzystymi, koszt pierwszej części terapii, to 50 tysięcy złotych. Cały dochód ze zbiórki szkolnej zostanie przekazany na konto Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą, pod której opieką jest Fabian.

W programie:
pokaz talentów uczniów i zaproszonych gości,
kawiarenka z domowymi wypiekami,
kiermasz świąteczny,
licytacje prezentów od sponsorów poprowadzą Panowie Roman Czejarek i Zygmunt Chajzer.

Od poniedziałku w każdej klasie będzie prowadzona zbiórka do puszek.

Serdecznie zapraszamy 1 kwietnia od godziny 10.00 do 13.00