13 grudnia 2017

Imieniny obchodzą dzisiaj
Lucja, Otylia
Kategoria: Bezpieczeństwo, Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Pierwsza strona, W naszym sąsiedztwie

Wspólnie zadbajmy o bezpieczne ferie!

7 lutego 2017 | Autor

Kilka wskazówek dla bezpieczeństwa naszych dzieci

 

 

Już za chwilę rozpoczną się ferie zimowe. Wiele osób pozostanie w tym czasie w miejscu swojego zamieszkania. Część jednak wyjedzie i podróżować będzie samochodami, inni wyślą dzieci na zimowy wypoczynek autokarami lub też pociągiem.

 

Wielu z nas wyśle dzieci na zimowy wypoczynek autokarami.

Zaplanowane kontrole przed wyjazdami można zgłaszać Naczelnikowi Ruchu Drogowego w Legionowie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-22 pod numerem telefonu 22/60 48 220 lub końcówką numeru 288 oraz całodobowo oficerowi dyżurnemu KPP w Legionowie na numer 22/60 48 213, 997 z telefonu stacjonarnego oraz 112 z telefonu komórkowego.

 

Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. Z pewnością wiele z nich skorzysta z lodowisk, czy też innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety będą też być może tacy, którzy nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki, jeziora i zbiorniki wodne. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać. Apelujemy do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi, na to, co robią ich pociechy w czasie wolnym.

 

Poradnik:


Upewnijmy się, że przygotowaliśmy samochód do podróży. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.

 

Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.

 

 

Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą z miasta. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. Z pewnością wiele z nich skorzysta z lodowisk, torów saneczkowych, czy innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety niektóre z dzieci nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać.

 

Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!

 

Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowopoznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.
Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.

 

Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek i jezior.

 

Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.
Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.

 

Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.

 

Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.

 

Rady dla najmłodszych:

 

Do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek.

Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze – nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu.

 

Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał. Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:

 

– nie wpadaj w panikę,
– nie wykonuj zbędnych ruchów,
– działaj szybko i zdecydowanie,
– złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
– staraj się wypełznąć na lód,
– trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.

 

Zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.
Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bardziej bezpieczniejszy.

 

POMOCY SZUKAJ POD NUMERAMI TELEFONÓW ALARMOWYCH

 

997 – Policja
998 – Państwowa Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
112 – numer alarmowy z telefonu komórkowego

 

rsz/ksp

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Podziel się ze znajomymi:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • email
  • MySpace
  • PDF
  • Twitter