26 stycznia 2021

Imieniny obchodzą dzisiaj
Tymoteusz, Michal
Kategoria: Chotomów, Gmina Jabłonna, Pierwsza strona, Powiat Legionowski, W naszym sąsiedztwie

Nasze rondo ma nazwę

4 lipca 2015 | Autor

rondo_w_Chotomowie

 

Rondo Harcerzy Szarych Szeregów

 

Na wniosek Związku Kombatantów w Chotomowie i Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Chotomów, Rada gminy Jabłonna nadała nazwę rondu na skrzyżowaniu ulic Partyzantów – Chotomowska z ulicą Kisielewskiego.

 

Rondo na pograniczu Jabłonny i Chotomowa będzie nosiło nazwę Harcerzy Szarych Szeregów.

W poprzedniej kadencji były proponowane przez radnego Mariusza Grzybka dwie nazwy: Polikarpa Wróblewskiego (ps. ”Wyrwa”, legendarnego dowódcy obwodu chotomowskiego POW, spoczywającego na lokalnym cmentarzu – pierwszego honorowego mieszkańca gminy Jabłonna) oraz Grzegorza Ciechowskiego (lidera zespołu Republika, jednego z największych muzyków rockowych w Polsce, który znalazł w Chotomowie swoje miejsce na ziemi, tu wynajmował dom i kupił działkę na Osiedlu Ekologicznym, ale nie zdążył na dłużej zamieszkać, przedwczesna śmierć pokrzyżowała jego plany), pozostały za to jego piosenki i kompozycje muzyczne, które przetrwają pokolenia.

Proponowane nazewnictwo nie zyskało jednak odpowiedniego poparcia ówczesnych władz i nie powstała przedmiotowa uchwała o nadaniu nazwy ronda.

 

Rondo_harcerzy_SZSZ

 

Od „dziś” rondo, które powstało w ubiegłym roku przy Szkole Podstawowej im. Stefana Krasińskiego w Chotomowie, zgodnie z wnioskiem kombatantów, nosi nazwę – Harcerzy Szarych Szeregów.

 

Przypnijmy, Szare Szeregi powstały w Chotomowie z inicjatywy por. Stefana Krasińskiego, pseudonim „Kacper”, dowódcy III Kompani I Rejonu Armii Krajowej w Legionowie, a obecnie patrona szkoły podstawowej. Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego “Kacprowi” podporządkowane były także wszystkie organizacje podziemne działające w naszym regionie: Wojskowa Służba Kobiet oraz drużyny “Szarych Szeregów”.

grzybek_m

 

 

Mamy nadzieję, że stosowne tabliczki niepowodujące utrudnień w ruchu, znajdą się wkrótce na Rondzie Harcerzy Szarych Szeregów.

 

 

Mariusz Grzybek

Radny Gminy Jabłonna z Chotomowa

 

– Tak budowało się rondo na pograniczu Jabłonny i Chotomowa – TUTAJ

Zdjęcie1: Skanska Polska