20 stycznia 2018

Imieniny obchodzą dzisiaj
Fabian, Sebastian
Kategoria: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Oświata, Pierwsza strona

Wznawiają budowę szkoły w Chotomowie

10 listopada 2012 | Autor

 

Rusza CEKS – maj 2014 dead line

 


Szkoła w Chotomowie znów będzie budowana. Przetarg na kontynuowanie budowy etapu 1A wygrała firma Polbud S.A. z Bielska Podlaskiego, termin realizacji wyznaczony został na 30 maja 2014 r.


Ze względu na opóźnienia w stosunku do zaplanowanego harmonogramu robót, a przede wszystkim nie usunięcie wad przez poprzedniego wykonawcę,  Gmina Jabłonna odstąpiła od umowy z Zambetem na budowę Centrum Edukacyjno – Sportowego w Chotomowie.

 

W konsekwencji  już w sierpniu budowa szkoły nie była kontynuowana, a wykonawca opuścił „plac budowy”, pozostawiając fundamenty i część ścian zewnętrznych.

 

 

12 października ogłoszono nowy przetarg, a 30 października nastąpiło otwarcie ofert i wskazanie najniższej ceny spośród propozycji 8 firm ubiegających się o  kontynuację budowy szkoły w Chotomowie. Najniższą ceną przedstawił Polbud (13,4 mln zł) i to on został nowym wykonawcą CEKS, który z początkiem października  rozpoczął również przebudowę Kliniki Hematologii Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy  Szaserów w Warszawie.

 

 

Jak podaje Naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Grażyna Woźnicka – 27 listopada powinno nastąpić podpisanie umowy z firmą, a 3 grudnia spodziewane jest wejście wykonawcy na plac budowy.

 

Ze względu na stwierdzone wady izolacji poziomej, przed kontynuacją budowy, konieczne będzie wyburzenie wszystkich  ścian nowej szkoły, w celu wymiany izolacji.


Etap 1A budowy CEKS zakłada budowę szkoły podstawowej, małej sali gimnastycznej oraz pomieszczeń administracyjnych.

Budynek o wymiarach 117 m x 32 m x  11 m (dł.x szer.x wys.) będzie niepodpiwniczony i posiadał będzie 2 kondygnacje.

 

- Nowy przetarg, który wyłonił firmę Polbud został rozszerzony, o elementy które nie zostały ujęte w poprzednim tj. ogrodzenia terenu i zagospodarowania powierzchni dookoła szkoły, stworzenia stref  zieleni,  oświetlenia zewnętrznego, nawierzchni drogowych, chodników, stojaków na rowery i parkingów na terenie szkoły,  a nawet placu zabaw i boiska wielofunkcyjnego – informują Mariusz Grzybek i Monika Jezierska z Alternatywy.

Nowy Inspektor Nadzoru


- Jak podaje inż. Janusz Karmel, dotychczasowy Pełnomocnik ds. budowy CEKS, a od 19. listopada nowy Inspektror Nadzoru placówki oświatowej w Chotomowie – system grzewczy będzie zastąpiony pompą ciepła, która w przyszłości powinna ograniczyć koszty eksploatacji obiektów.

- Chcąc uzyskać standard energooszczędnego oraz dążąc do pasywnego budynku, pompa ciepła w CEKS będzie współpracować z systemem rekuperacji tj. mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, co zapewni kolejne oszczędności w eksploatacji. Dzięki wykorzystaniu tej technologii szkoła mieć będzie, zarówno ogrzewanie budynku, wody użytkowej, a po zintegrowaniu z system rekuperacji, chłodzenie m.in. dla teleinformatycznych punktów dystrybucyjnych i serwerowni – informuje Radny Mariusz Grzybek.

 

Nowa szkoła przy zbiegu ulic Kisielewskiego – Chotomowska – Partyzantów (w sąsiedztwie Lasu Chotomowskiego i nowych osiedli domków jednorodzinnych), łączyć będzie zachodnią i wschodnią część Chotomowa oraz obszary „nowej Jabłonny”.


Zgodnie z założeniem projektowym, wszystkie budynki składające się na CEKS powinny być  dopasowane do okolicznej architektury i będą realizowane w trzech etapach. Docelowo, stanowiąc kampus edukacyjno-kulturalno-sportowy zaaranżowany wśród osiedli.

 

 

 

Duża hala sportowa wraz domem kultury to kolejne etapy, które nie będą obecnie realizowane.

 

Bez pieniędzy, mądrego zarządzania gminą i jej majątkiem oraz odpowiedniej gospodarce finansowej, inwestycja ta w całości nie będzie możliwa do zrealizowania – komentują radni Alternatywy Monika Jezierska i Mariusz Grzybek.


- „Mieszkańcy nie udźwigną jej finansowania”, jeśli gmina skutecznie nie będzie ubiegać się o środki zewnętrzne, które mogłyby  odciążyć finansowo największą inwestycję w gminie – dodają.


 

Radni Alternatywy przedstawiają zakres prac jaki powinien być dodatkowo wykonany, aby inwestycja była kompletna i bezpieczna:


Doprowadzenie kanalizacji z ul. Parkowej w Legionowie i zapewnienie wody dla nowej szkoły w Chotomowie oraz  wykonanie pozostałej infrastruktury teletechnicznej – jest wymogiem koniecznym w celu odebrania budynku.

 

Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe zbliżenie

 

 

Konieczne zaangażowanie Powiatu


Dla poprawy bezpieczeństwa i  zachowania płynności ruchu ciągu komunikacyjnego, łączącego dwie największe miejscowości gminy tj. Chotomowa i Jabłonny z gminą Wieliszew, konieczne jest przeprojektowanie i  przebudowa  skrzyżowania ulic Partyzantów – Chotomowska z ulicą Kisielewskiego, poprzez wykonanie bezpiecznych zjazdów z ww. ulic do szkoły oraz w ulicę Kisielewskiego, a nawet  wprowadzenie ruchu okrężnego lub zapewnienie sygnalizacji świetlnej.  Będzie to oczywiście wymagało ustaleń i uzgodnień  gospodarzem drogi tj. Starostwem Powiatowym w Legionowie i jego pełnego zaangażowania (w tym finansowego) w realizację zadania – informuje Mariusz Grzybek i Monika Jezierska.

 

Rondo przy Kisielewskiego

 

 

- Za dwa lata po wybudowaniu nowej szkoły, ulica Partyzantów-Chotomowska wraz ze skrzyżowaniem przy szkole, może być jednym z najważniejszych i najbardziej obciążonych węzłów drogowych na terenie gminy, dlatego potrzebne jest stworzenie bezpiecznego, oświetlonego skrzyżowania z rondem przed szkołą, a przed tym pilne rozpoczęcie prac przygotowawczych obu jednostek samorządu terytorialnego dla osiągnięcia wspólnego celu tj. bezpieczeństwa na drodze powiatowej. Żeby to zrealizować, Starostwo w Legionowie już dziś musi rozpocząć prace projektowe i zapewnić finansowanie inwestycji, tak aby wraz z oddaniem szkoły, ulica Partyzantów – Chotomowska była przejezdna i bezpieczna dla mieszkańców – dodaje Alternatywa.


 


Ze względu na fakt, że CEKS będzie szkołą gminną, skupiającą dzieci z pobliskich miejscowości oraz generowało dodatkowy ruch, dla bezpiecznego dotarcia dzieci do szkoły:

- uzasadnione jest  doprowadzenie chodnika po prawej stronie ulicy Partyzantów jadąc w kierunku Jabłonny oraz kontynuacja  ścieżki rowerowej i chodnika do cmentarza w Jabłonnie, tak aby był możliwy bezpieczny ruch w dwie strony. Te działania są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze – informują Monika Jezierska i Mariusz Grzybek.

 

 


 

W kolejnym etapie ważna będzie też budowa ulicy Kisielewskiego przed szkołą w kierunku osiedla Hepi wraz z oświetleniem.

 

Nie bez znaczenia istotna jest również instalacja monitoringu gminnego, przy nowej szkole i skrzyżowaniu ulic Kisielewskiego – Chotomowska – Partyzantów, o co również wnioskowali Radni Alternatywy.

 

 

 

Zobacz także:


 

- Budowa szkoły wstrzymana, Zambet opuszcza plac budowy – TUTAJ


- Kiedy nowa szkoła w Chotomowie? – TUTAJ

 

- Kanalizacji nie będzie burzliwe absolutorium dla Wójt - TUTAJPodoba Ci się ten artykuł? Podziel się:
Tags:
Podziel się ze znajomymi:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • email
 • MySpace
 • PDF
 • Twitter

Artykuł skomentowano 24 razy.
Dodaj swój komentarz »

 1. No wreszcie. Wyglądało to fatalnie.

 2. No niewiem jak to będzie. Poczytajcie sobie opinie o wykonawcy. http://forum.poranny.pl/polbud-wybuduje-bialostocki-park-naukowo-technologiczny-t66958/
  Może jakoś to zmęczą?

 3. zamieniliśmy gorszego na małolepszego

 4. W linku wklejonym przez @Frugo są opinie podwykonawców.
  U nas podwykonawcy będą musieli być „ujawnieni”. Będą musieli być też zgłoszeni do polisy „All Risk”. Warunkiem uruchomienia każdej płatności będzie przedstawienie przez GW „zaświadczeń płatności” z okresu poprzedniego wszystkich „ujawnionych” podwykonawców. Tak mamy sporządzoną umowę. Jeżeli ktoś pójdzie na skróty i się „nie ujawni” bo uważa że lepiej na tym wyjdzie (np. zaoszczędzi na polisie itp.) – jego strata, ale raczej przeoczenie nierealne ;-)

  Jak będzie zobaczymy. Rynek budowlany jest popsuty do granic możliwości.

 5. Ok, idzie nowe. Zmiana kierownika budowy, nowy wykonawca, fajnie. Ruszamy od nowa z budową.

  No ale ktoś dopuścił się zaniedbania i uważam, że powinien ponieść konsekwencje. Izolacje są źle wykonane, ściany trzeba będzie rozebrać, rozumiem, że do poziomu zero czyli fundamentów, weszło roczne opóźnienie.
  To nie jest normalne, ktoś musiał tego nie dopilnować i uważam że powinny być wyciągnięte konsekwencje. Nie może to się tak rozejść w powietrzu.
  Zwolnienie poprzedniego kierownika nie jest rozwiązaniem problemu.
  Ktoś go zatrudniał?
  .
  Co do budowy, która ma znów ruszyć, nowej firmy i nowego kierownika, to, teraz mam nadzieję, że szkoła doczeka się szczęśliwego finału.

 6. Zastanawia mnie sposób ogrzewania tej szkoły. Do tej pory była informacja, że zapotrzebowanie na energię jest kosmiczne 465 kWh/m2, zmiana projektu nie wchodzi w grę. Obecnie mamy już budynek pasywny – co się stało???
  Co do pompy ciepła to wg mnie można zastosować powietrzną np do odzysku ciepła z wentylacji, czy serwerowni – na potrzeby CWU powinno wystarczyć. Dyskusyjne jest łączenie tego z rekuperacją – przerost formy nad treścią – po przejściu przez rekuperator entalpia powietrza spada (temperatura i wilgoć niższe) więc oszczędności w stosunku do gazu będą ujemne (niski COP). Co z energią pierwotną dla tej pompy do właściwego ogrzewania szkoły – rozumiem że DZ to odwierty pionowe ?. Wg mnie nie wyciśnie się z tych odwiertów sensownej energii dla ogrzewania szkoły. DZ zostanie przemrożone, co prawda szkoła jest w miejscu intensywnego pływu wód gruntowych do Wisły, ale i tak będzie masakra – jeśli nie jakaś katastrofa z przemrożonym DZ to rachunki za prąd powyżej gazowych.
  PC stosuje się obiektach o naprawdę niskim zapotrzebowaniu na ciepło ze względu na koszty odwiertów i samej PC. Ten obiekt absolutnie nie nadaje się do PC – odradzam.

 7. @rudy ..TWOJE RACJE SA JAK NAJBARDZIEJ MERYTORYCZNE i TRAFNE,ale jak zauważysz ktoŚ tu miesza jak \pomysłowy Dobromir\, chcąc zrobić wrażenie znawcy wszechczasów.Mętne tłumaczenia i insynuacyjny przekaz informacji od początku działalności tego Pana ,oraz unik od weryfikacji przez zamówienie publiczne na wybór inspektora nadzoru ma tu swoje znaczenie, ja uważam że ktoś pomieszał pojęcia Cerbera i inżyniera.Kropka.

 8. Draniu, jak pamiętam Cerber to trzygłowy gość, jak to interpretujesz?
  W samej istocie rzeczy pompa ciepła to dobre rozwiązanie, ale dość drogie. Z drugiej strony, każda nowinka niesie jakieś ryzyko. Trzeba pamiętać, że kościoły nie mają nic wspólnego z budynkami ekonomicznymi, a tam bardzo dobrze się sprawdzają. Większość z nich (+) przechodzi na PC pompy ciepła, a jak pewnie wiesz, jak im (+) się coś nie opłaca to nie wchodzą w interes.

 9. „system grzewczy będzie zastąpiony pompą ciepła, która w przyszłości powinna ograniczyć koszty eksploatacji obiektów.”

  To nie są moje słowa więc nie będę się w ogóle ustosunkowywał.

  Jeżeli będzie dotacja i można będzie się zmieścić w budżecie przewidzianym na budowę – można podjąć dyskusję. Przetarg jest rozstrzygnięty na projekcie jaki jest i jakiekolwiek zamiany na pewno nie będą spod czapy.

 10. Żeby nie było czasem tak:

  ” -To my nie byliśmy zadowoleni ze współpracy z firmą Polbud. Wykonawca budował zbyt wolno i niezgodnie z harmonogramem, który sam opracował – odpowiada Jacek Dzierżanowski, rzecznik dzielnicy. I dodaje, że już w 2011 roku polbudowi naliczono 270 tysięcy złotych kary.

  Rzecznik nie zgadza się też z zarzutami dotyczącymi dokumentacji. – Zgłaszane przez firmę Polbud błędy, które ujawniły się dopiero w trakcie inwestycji, były poprawiane przez projektanta – zapewnia.

  Jego zdaniem, podane przez wykonawcę argumenty to tylko pretekst do odstąpienia od umowy. – Nie był on w stanie zrealizować inwestycji za podaną przez siebie w przetargu cenę – uważa rzecznik.” – http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,nie-buduja-basenu-bo-by-sie-zawalil,55713.html

  I co wy na to? Żeby znów po kilku miesiącach nie okazało się, że kolejny problem się urodził. Nie zapeszajmy jednak, tylko gmina powinna dobrze nadzorować roboty, żeby nie było problemów.

 11. Nie szukajmy dziur na wstępie, niech zaczną budować i oceniajmy po fakcie. Bo niepotrzebnie bawimy się w „co by było gdyby”, bo powinno nam zależeć żeby, to w końcu wypaliło, a nie stało kolejne miesiące.
  Zgadzam się z wypowiedzią delete, że chyba ktoś dopuścił się zaniedbania i powinien ponieść konsekwencje.
  Jak firma mogła włożyć inną izolację bez zgody inwestora, to tak jak byśmy do swojego domu zamawiali okna drewniane, a wstawili nam plastiki, a developer mówił nam, że to firma która przywoziła okna zawiniła.

 12. Chronologicznie to wyglądało tak:
  10 lipiec inspektor nadzoru wpisem do dziennika budowy stwierdza że wykonawca wbudowuje izolację inną niż określona w specyfikacji technicznej. 11 lipca inspektor nadzoru również wpisem do dziennika wstrzymuje roboty murowe, bo wykonawca się uparł i chce murować na nieodpowiedniej izolacji. W innej części budynku wykonawca zaczyna stosować już papę SBS ale wykonanie też słabe. Papy na welonie tekturowym nie demontuje, chyba czeka aż sprawa „przyschnie” 26 lipiec Wójt Gminy wzywa wykonawcę oddzielnym pismem do usunięcia wad i wyznacza ustawowy termin (KC) na 9 sierpnia. 10 sierpnia komisja stwierdza że wad nie usunięto i Wójt gminy w tym samym dniu odstępuje od umowy.
  Inwentaryzacja, w tym geodezyjna, ekspertyzy, głosowanie na sesji, nowy przetarg z przegłosowaną kwotą i przeoraną dokumentacją projektową i przetargową. Już po przetargu a we wtorek podpisanie umowy na kontynuację.

  Proszę teraz wskazać gdzie była zwłoka czy zaniedbanie.

  Proszę wygooglać gdzie było większe tempo i większa determinacja.
  Wójtem jest kobieta.

 13. Proszę teraz wskazać gdzie była zwłoka czy zaniedbanie.

  Proszę wygooglać gdzie było większe tempo i większa determinacja.
  Wójtem jest kobieta.

  @ Magda już wiesz że do firmy możesz mieć TYLKO żal o te okna ):

  @kosmaty…Draniu, jak pamiętam Cerber to trzygłowy gość, jak to interpretujesz?
  Pomyliłem sie ,bo od lipca to ma już CZTERY, doszczep się udał):,tylko szkoda że ilośc nie przechodzi w jakość

 14. Czytam, czytam i to jest dla mnie niezrozumiałe, może jakaś wyższa instancja powiat, czy ktoś inny powinien może to sprawdzić, jak było. Bo może naprawdę wszystko było w porządku i pewnie nie ma co gadać, ale jakoś mi to się nie klei.
  No to co, to wykonawca się uparł i wybudował sam bez zgody inwestora na 2 metry wysokości mur po całym obwodzie i nikt nie mógł ich zatrzymać? Przecież w nocy nie budowali jak spaliśmy?
  To ta firma, z której zrezygnowali, to były istne pracusie, a podobno było opóźnienie.
  To według mnie nadzór, jeśli były niezgodności, powinien wtedy powiedzieć stop, koniec, dziękujemy panom lub wezwać policję, że budują bez zgody i czekają aż sprawa „przyschnie”.

  Ludziska, muru takiego nie buduje się w jeden dzień, a tam jakby policzyć to pewnie jest ponad kilometr wybudowanych ścian (na oko oczywiście) i co wybudowali to na własną rękę i nikt ich nie powstrzymał, to są jakieś jaja?
  Dlaczego ktoś pozwolił na to, że wykonawca mógł sądzić że „sprawa „przyschnie”” i tym samym budować „chiński mur” w Chotomowie?

 15. Muru jest mniej niż 300 m. Kilometra nie mają obie kondygnacje.

  To rozumiem że reszta „wniosków i zaleceń” też na oko.

 16. prawdziwa@ …… Chronologicznie to wyglądało tak:
  świat powstał troche wczesniej.

  1 .po podpisaniu umowy z Zambetem, bardzo długo nie można było sie doprosić o harmonogram, bo pani kierowniczka albo nieprzygotowana albo zapomniała.
  2. Pani wójt na zapytania o postęp prac od wczesnej wiosny pijąc z dzióbków kawe z panem prezesem uspakajała że wszystko jest pod kontrolą.
  3. nieprawidłowe wykonanie inspektor nadzoru powinien natychmiast zgłosić do PINB i do prokuratury a nie czekać aż sprawa przyschnie.

  4. pełnomocnik pojawł sie jak rekin czując ślady krwi , i że wymię mu przybrało na robote przekonał do wojny, i zaczęło się

  5. na zebraniu wiejskim pan pełnomocnik przekonywał że 30% murów do rozebrania,na komsji że 60%, a teraz ze 100%

  6.Panie pełnomocniku nie ma czegoś takiego jak…. Papy na welonie tekturowym nie demontuje,Taki inżynier żeby się tak mylił

  papa z wkładka tekturową ,albo na osnowe tekturowej natomiast welon to wkładka z tworzyw sztucznych w postaci siatki badz płótna.
  7. na koniec raczy pan wybaczyć że ze względu na pore wczesną delikatnie rzecz ujmując wszelka dyskusja z panem na bardziej skomplikowanych instalacji jest stratą czasu a opłata za pańską usługe to zmarnowane peniądze.Żegnam

 17. Tak na osnowie, za pomyłkę przepraszam.

  O żadnych instalacjach tu nie dyskutuję, od instalacji będą inspektorzy branżowi.

  Skąd ta wiedza o konieczności powiadomienia PINB?

  Jeżeli P. Naczelnik miała obowiązek przedstawienia harmonogramu P. Tymoteuszowi, to funkcja pełniona przez P. Tymoteusza nakłada obowiązek powiadomienia i PINB i prokuratora a w stosunku do inspektora także właściwej izby, jeżeli P. Tymoteusz ma wiedzę o nieprawidłowościach. Inaczej to zmarnowane pieniądze ;-)

  „- Nowy przetarg, który wyłonił firmę Polbud został rozszerzony, o elementy które nie zostały ujęte w poprzednim tj. ogrodzenia terenu i zagospodarowania powierzchni dookoła szkoły, stworzenia stref zieleni, oświetlenia zewnętrznego, nawierzchni drogowych, chodników, stojaków na rowery i parkingów na terenie szkoły, a nawet placu zabaw i boiska wielofunkcyjnego – informują Mariusz Grzybek i Monika Jezierska z Alternatywy.”
  to ordynarna manipulacja, oboje wstrzymali się od głosu jak było głosowane zwiększenie środków na nowy przetarg (bez zwiększenia obligacji)

 18. Oj Janusz, Janusz, chyba Ci sie znów rzeczywistości pomyliły. Sprawdziłam w BIPie i wszscy radni byli za zwiększeniem środków na szkołę. A państwo wyżej wymienieni po prostu stwierdzaja fakt. Nie mówią, jak Ty o naszej przywodczyni ze jest nasza wybawicielką;-) jedynie słusznym wodzem ;-)
  Czyżbyś prostymi sztuczkami chciał odwrócić uwagę od pytań merytorycznych do Twojej osoby odnosnie pracy, którą obecnie wykonujesz?
  Czyżbyś powoli zmieniał się w urzędnikach, których jeszcze jakiś czas temu tak często piętnowałeś.
  Jest do tego takie staropolskie powiedzenie: kto z kim przestaje,…

 19. BIP: http://ug.jablonna.ibip.pl/public/get_file_contents.php?id=239268

  Gdzie to pytanie „merytoryczne”???

 20. Aha, umowy na nadzór jeszcze nie podpisałem. To Ż Ch ogłosiło akurat taki wybór. Z ofertami było kilku inżynierów. Ja znam przynajmniej dwóch z nich. Grażyna, możesz też się zgłosić.

 21. Janusz, zwiększenie srodków na obligacje jest głosowane przy uchwale budżetowej, a nie uchwale zmieniającej terminy wykupu obligacji;-)
  Wszyscy mieszkańcy Chotomowa doskonalne wiedzą ze jak czegoś nie ma w budżecie to nie będzie nic robione, vide drogi, kanalizacje.
  My Cię bardzo chcemy, zeby został nadzorcą, bo może swoją szeroką wiedzę merytoryczną będzie mógl w końcu zastosować w praktyce.

 22. Tak delikatnie chciałabym wspomnieć, że obligacje są na szerokopojęte finansowanie deficytu gminnego, a nie stricte na szkołę. Wiec uwaga Janusza nie w punkt.

 23. Grażka, na oświadczyny to 30 lat za późno.
  Z obligacjami to bardzo dobrze, bo już rozważam możliwość upominania się o kasę na kij do oganiania się od wielbicielek :-)

  We wtorek 27 o 13.00 Wójt Gminy podpisuje umowę. Od wykonawcy będzie cała kadra przewidziana do realizacji obiektu. Przyjdź możesz dowodzić od samego początku ;-). Miłego weekendu.

 24. Janusz. K Listopad 22nd, 2012 10:59 pm
  Tak na osnowie, za pomyłkę przepraszam
  Tu ne co przepraszać tylko nauczyć sie raz a dobrze.

  Co do dyskusji o instalacjach to faktycznie znowu się Panu pomyliło z rzezbieniem :)
  Proponuję, wyjmij Pan łepetyne z pralki chociaż na wekend i poczytaj co nieco o robotach budowlanych, bo we wtorek byłoby głupio; garnitury, krawaty, woda kolońska dyskucje nad zawiłościam prawnymi a na „gównie” możesz się Pan wyłożyć .Miłej lektury o papach w szczególności.